A Rosztyek nevű orosz állami hadiipari óriásvállalat a hétvégén tett közzé a közösségi médiában egy képet egy letakart vadászgépről, azzal a felirattal, hogy „szeretnél meztelenül látni?” A hadiipari témák iránt rajongók gyorsan kitalálták, hogy Oroszország a második ötödik generációs vadászgépének bemutatására készül, miután a 2010-es évek elején fölfedték a Szu-57-es (akkor T-50 néven is futott) vadászgépet.
Kedden sor került a MAKSz 2021 nevű nemzetközi légi- és űrrepülési bemutatóra Moszkva mellett, melyen végül tényleg lehullott a lepel az új ötödik generációs vadászgépről. A repülőgépet az Egyesült Repülési Vállalat (UAC vagy OAK) és a Rosztyek vezetői mutatták be Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.
A „Sakk matt” (Checkmate) fedőnévre hallgató vadászgép köré hatalmas hype-ot építettek az orosz fejlesztői: olyanokat állítottak róla, hogy még sosem készült ehhez hasonló vadászgép a történelem során és az egész világon, minden ország a csodájára fog járni majd a fejlesztésnek. A repülőgép típusjele várhatóan Szu-75 lesz.
A fejlesztés célja lényegében egy olyan könnyű és viszonylag olcsó vadászgép létrehozása volt, amely amellett, hogy belföldön, az orosz légierőben kiegészíti a Szu-57-est, export-termékként is megállja a helyét a nemzetközi piacon. A szakértők szerint az oroszok elsősorban az amerikai F-35-össel terveznek konkurálni, melynek darabára jelenleg 78 millió dollár körül mozog; Oroszország ezzel szemben a Szu-75-öst alig 25-30 millió dollárért tervezi árulni.
A MAKSz 2021-en bemutatott vadászgép minden jel szerint nem röpképes, sőt, valószínűleg még csak nem is egy valódi repülőgép: a közeli fotókat elemző szakértők szerint csak egy makett készült a projekt demonstrációjaként. Ettől függetlenül az orosz tervezőknek hatalmas ambícióik vannak a „Sakk matt”-tal kapcsolatban:
- a vadászgép elsősorban levegő-levegő harcra lesz optimalizálva, de képes lesz szárazföldi és vízi célpontok semlegesítésére is,
- hatótávolsága 1500 kilométer lenne (vagyis oda-vissza 3000 km), ez körülbelül az a táv, melyre kényelmesen el tud jutni egy vadászgép teljes fegyverzetben, el tudja végezni a kijelölt feladatát és vissza tud térni a repülőterére,
- a gép végsebessége a tervek szerint Mach 1,8-2 (kb. 2200-2450 km/h) lesz,
- a Szu-75-ös elvileg képes lesz majd „állandó szuperszonikus sebesség tartására” – ezzel a kijelentéssel az oroszok vélhetően az F-35-ösnek szúrtak oda, amely körülbelül 50 másodpercig tudja tartani a szuperszonikus tempót sérülés nélkül,
- elvileg lesz a gépnek vezető nélküli változata, sőt, még az is lehetséges, hogy olyan formációban repülnek majd a gépek, melyben egy vezetővel rendelkező „Sakk matt” a többi, vezető nélküli gépet irányítja egy irányítóközpont segítségével.
Az első Szu-75-ös várhatóan 2023-ban fog repülni, az első harcképes gépek leszállítása 2026-27-ben kezdődik majd meg.
Egyelőre az még kérdéses, hogy Oroszországon kívül hova sikerül majd eladni a vadászgépet, hiszen rengeteg országban, amelyik ötödik generációs vadászgépek beszerzését fontolgatják (többek közt Magyarországon is), embargó van érvényben az orosz hadiipari termékekre. Ha ez nincs is explicit így, az Egyesült Államok nem nézi jó szemmel, amikor az érdekszférájába tartozó országok korszerű orosz eszközöket vásárolnak nagyobb tételben.
Az orosz döntéshozók azzal számolnak, hogy körülbelül 300 „Sakk mattot” sikerül majd értékesíteni a nemzetközi piacon.
Forrás: portfolio