Von der Leyen egyszerre bírálta Trumpot és Putyint is
Az Európai Bizottság elnöke több alkalommal is élesen bírálta Donald Trumpot egy beszédében, amely világosan rámutatott a transzatlanti viszony romlására. Ursula von der Leyen kritizálta az amerikai elnök kereskedelmi háborúját, más országokhoz való hozzáállását és az egyetemek elleni fellépését.
„Az Európai Unió és az egész világ szenvedni fog az amerikai kormányzat „kiszámíthatatlan vámpolitikája miatt, amelynek illetékei „az elmúlt évszázad legmagasabbjai” – mondta von der Leyen kedden a konzervatív Európai Néppárt kongresszusán Valenciában, Spanyolországban.
„Milliók fognak magasabb élelmiszerárakat tapasztalni, a gyógyszerek többe kerülnek majd, a közlekedés is drágul, és emelkedni fog az infláció”– figyelmeztetett.
Trump vámjai – 10 százalék a legtöbb országra, 145 százalék Kínára, 25 százalék acélra, alumíniumra és autókra – megrázták a globális piacokat, amikor a hónap elején bejelentette őket. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előrejelzése szerint a világkereskedelem akár 1,5 százalékkal is zsugorodhat, ha Trump újra bevezeti a korábban 90 napra felfüggesztett „kölcsönös” vámtarifáit – az EU esetében ezek 20 százalékosak lennének.
Bár nem nevezte meg név szerint az amerikai elnököt, von der Leyen olyan világvezetőket kritizált, akikre könnyen ráillik Trump agresszív diplomáciai stílusa – vagy akár Vlagyimir Putyiné is.
„Mi nem szálljuk meg a szomszédainkat, és nem büntetjük őket”– jelentette ki.
Trump többször is azzal fenyegetőzött, hogy annektálja Grönlandot, és nem zárta ki a katonai erő alkalmazását sem. Emellett kifejezte szándékát, hogy Kanadát az Egyesült Államok 51. tagállamává tegye, és megígérte, hogy súlyos pénzügyi büntetéseket szab ki, ha Ottawa ellenszegül neki, és együttműködik az EU-val amerikai ellenintézkedések bevezetésében.
Von der Leyen hangsúlyozta Európa elkötelezettségét az akadémiai szabadság mellett, mondván: „Szívesen fogadjuk a megosztó témájú vitákat az egyetemeinken” – ezzel utalva Trump néhány amerikai élvonalbeli egyetem ellen tett intézkedésére.
Az amerikai elnök szigorúbb szabályokat vezetett be, és azzal fenyegetőzött, hogy megvonja vagy csökkenti a szövetségi támogatásokat, ha az intézmények nem tesznek eleget kormányzati elvárásainak, például a progresszív ideológia visszaszorításának.
Európa ezzel szemben célzott kampányt indított az amerikai tehetségek bevonzására, tudósok és kutatók menedékhelyeként pozicionálva magát Trump szigorításai elől.
„A tudomány és kutatás szabadságát alapvetőnek tekintjük. Azt akarjuk, hogy a világ minden tájáról érkező tudósok Európát válasszák otthonuknak, és hogy Európa ismét az innováció otthona legyen”– mondta von der Leyen.
Von der Leyen röviden beszélt Trumppal a Vatikánban Ferenc pápa temetésén szombaton, ahol megegyeztek abban, hogy később hivatalos megbeszélésen találkoznak – írja a Politico.
Forrás: MTI/KH