Site icon Mai Világ

Zelenszkij nagy bajban van – hatékonyabb kabinetet akar

Hirdetés

Ahogy azt korábban megírtuk: szerdán lemondott az ukrán miniszterelnök, Olekszij Honcsaruk, és tegnapra már nagyjából meg is alakult az új kormány Kijevben.

Jön a hatalmas IMF-kölcsönök Petro Porosenko által elhalasztott törlesztésének határideje, ezért akar hatékonyabb kabinetet az új államfő.

A kabinet hirtelen távozásáról a Magyar Hírlap az MTA Kisebbségkutató Intézetének tudományos főmunkatársával, Fedinec Csillával készített riportot.

A szakértő elmondta: önmagában nemhogy nem példátlan, hogy lemondott a miniszterelnök és vele a kormány, hiszen Ukrajnában elnöki-parlamenti rendszer van, s 1991 óta nem volt olyan kabinet, amely kitöltötte volna a mandátumát – elvileg a beiktatástól számított egy éven belül a parlament nem is mondathatja le a kormányt, csak azt követően.

Inkább az események gyorsasága volt szokatlan, hiszen pár nap alatt le is zajlott mindez, kedden este megvolt lényegében az új kormány névsora, szerdán este be is iktatták az új kormánytagokat, élükön Denisz Smihal eddigi miniszterelnök-helyettessel. Néhány poszt kapcsán folynak a tárgyalások, addig megbízott miniszterek vezetik ezeket – mutatott rá Fedinec, hozzátéve, a belügyminiszter azért a helyén maradt, az európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettes és a külügyminiszter pedig egysze­rűen széket cserélt, rajtuk kívül a garnitúracsere teljesnek mondható.

Hirdetés

Az új kormánytagok idősebbek és tapasztaltabbak, de érdemi változás az irányvonalban a szakértő szerint nem várható: az előző és ez a kormány is technokrata, Zelenszkij elvárása, hogy hatékonyabb legyen az új kabinet, és legelsősorban megegyezzen az IMF-fel. Ez áll ugyanis a kormányváltás mögött, nem pedig a Joe Biden amerikai alelnök fiának ukrajnai üzelmeivel kapcsolatos híresztelések, sem az immár volt miniszterelnök kellemetlen megjegyzései a kormányra és az elnökre; a megegyezés ugyanis létszükséglet lenne – fejtegette a szakértő. És még csak nem is az új hitelek miatt: a régi hitelek kapcsán is katasztrofális lenne, ha elmaradna a megegyezés. Ugyanis, mint kiemelte, lassan esedékessé válik az egykor még Petro Porosenko elnök idején elhalasztott törlesztésű, többek között a háború finanszírozására felvett hitelek visszafizetése is, amely a pénzügyi nehézségekkel küszködő Ukrajna vállára iszonyú terheket róna.

Politikai szempontból nagy változás nem várható, hiszen a belügy és a külügy is lényegében változatlan terep marad – mondta Fedinec – és magyar szempontból sem valószínűsíthető mozgás, oktatási miniszter egyelőre nincsen, de nem valószínű, hogy a kormány vagy a parlament fennhatósága alól önállósítaná magát – húzta alá.

Egyébként érdekes lesz megfigyelni, mennyire áll oligarchabefolyás alatt az új kabinet; erre részben abból is lehet majd következtetni, hogy például a banki szabályozásra vonatkozó IMF-kérésnek mennyire veti magát alá; vannak ugyanis benne olyan részletek, amelyek kedvezőtlenül hatnak a pénzoligarchákra – mondta a szakértő. A fő kérdés azonban az, hogy vajon az egyértelmű többséget szerzett, szakértői, de a politikában tapasztalatlan, heterogén kormány meg tudja-e fordítani a trendeket a tehetetlenség erejétől sodródó keleti szomszédunkban – túl sok a baj ugyanis Ukrajnában.

Szintén tegnap a parlament rendkívüli ülésen bizalmatlansági indítvánnyal leváltotta a legfőbb ügyészt, Ruszlan Rjabosapkát. Az előzetes információk alapján Szerhij Jonusasz kormánypárti képviselő lehet Rjabosapka utódja.

Forrás: Magyar Hírlap

Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version