Európa

Felmérés: globálisan zuhan Zelenszkij támogatottsága

Hirdetés

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök támogatottsága az elmúlt egy évben jelentősen csökkent, és 35 országban az emberek kevéssé bíznak abban, hogy “helyesen cselekszik” – derül ki a Pew Research Center új globális felméréséből.

A Pew szerint az eredmények vegyesek voltak, de a válaszadóknak csak 40 százaléka számolt be arról, hogy legalább “némi” bizalommal van Zelenszkij iránt a világ ügyeit illetően. A bizalomról Svédországban (80%), az Egyesült Királyságban (72%), Hollandiában (66%), Kanadában (64%) és Japánban (63%) nyilatkoztak a legtöbben.

Ugyanakkor Magyarország (83%), Görögország (72%), Tunézia (69%), Mexikó (67%), Malajzia (61%), Olaszország (60%) és Törökország (60%) volt a legszkeptikusabb Zelenszkijjel szemben.

ok helyen a megkérdezettek nagy része – köztük Indiában 45%, Dél-Afrikában és Srí Lankán 38% – egyáltalán nem nyilvánított véleményt Zelenszkijről.

“A Zelenszkijbe vetett bizalom jelentősen csökkent az elmúlt évben néhány olyan országban, ahol trendadatok állnak rendelkezésre” – írták a kutatók, megjegyezve, hogy a vélemények politikai ideológia szerint is eltérnek. Az amerikai liberálisok például a Pew szerint “több mint kétszer olyan valószínűséggel fejezik ki bizalmukat iránta, mint a konzervatívok”.

Hirdetés

Arra a kérdésre, hogy országuk milyen mértékű katonai és egyéb támogatást nyújt Kijevnek, az amerikaiak mintegy 24 százaléka mondta azt, hogy “nem elég”, míg 31 százalékuk szerint Washington “túl sokat” nyújt. Lengyelországban megoszlottak a vélemények, míg Magyarországon és Törökországban a legtöbben azt mondták, hogy országuk támogatása “körülbelül megfelelő mértékű”.

Zelenszkij továbbra is hatalmon van Ukrajnában annak ellenére, hogy hivatali ideje hivatalosan május 20-án lejárt. Az Oroszországgal fennálló konfliktus miatt bevezetett hadiállapotra hivatkozva úgy döntött, hogy nem tart elnökválasztást.

Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte, hogy Zelenszkij legitimitása “lejárt”. Putyin megjegyezte, hogy az ukrán alkotmány nem tesz említést az elnökválasztás felfüggesztéséről, és kifejezetten csak a parlamenti választások megtartását tiltja, vagyis ilyen körülmények között csak a Verhovna Rada, a nemzeti törvényhozás mandátumát lehet meghosszabbítani.

Eközben az ukránok mintegy 43%-a úgy véli, hogy Zelenszkij ötéves elnöksége alatt romlottak a demokratikus intézmények az országban, míg további 29% szerint nem történt változás – derült ki egy friss felmérésből. Azok közül, akik a demokrácia hanyatlását állapították meg, 28% szerint a hatóságok intézkedései a felelősek – jelentette a múlt hónapban a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KIIS).

Forrás: orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!