1920. június 4 – a nap, amire mindenkinek emlékezni kell
Június 4-én van a 100 éves évfordulója az országot megcsonkító trianoni békediktátum aláírásának. Az évforduló alkalmából, ezen a napon 20 óra 15 perctől a Duna Televízióban lesz a premierje a Rátóti Zoltán főszereplésével készült, A beszéd – Apponyi a magyar ügy védelmében című nagyszabású történelmi drámának. Az alkotás Apponyi Albert gróf felszólalásának dramatizált rekonstrukciója. Az alkotók beszéltek az Origónak az emlékezés fontosságáról és a forgatásról is.
Megkondultak a harangok, és a zászlókat félárbocra eresztették – száz éve gyászszünetet rendeltek el, mikor a vesztes világháborút követően a magyar békedelegáció aláírta a trianoni békeszerződést, és ezzelMagyarország elszenvedte történetének egyik legsúlyosabb traumáját. A magyar delegációt vezető Apponyi Albert gróf a vállalhatatlan békefeltételek miatti felszólalása azóta is a XX. századi magyar történelem egyik legnagyobb hatású beszéde.
Ebből készült most, a békeszerződés aláírásának századik évfordulójára filmdráma. Apponyi a beszédét 1920. január 16-án, a trianoni béketervezet végleges lezárása után mondta el. Csak arra kapott lehetőséget, hogy egy beszédet mondjon, így ebben kellett összefoglalnia mindent Az alkotók ezt dolgozták fel filmes eszközökkel.
A film producere Kálomista Gábor, a Thália Színház igazgatója, aki az Origónak azt mondta, a 100 évvel ezelőtt életbe lépett trianoni békediktátum egy olyan esemény, amire kötelessége emlékeztetni mindenkinek, akinek erre megvannak a lehetőségei. Szerinte
emlékeztetni kell arra, hogyan akarták tönkretenni ezt az országot 100 évvel ezelőtt.
„Hosszú évtizedekig hallgatni kellett erről a gyalázatról, nem lehetett róla beszélni, és csak az utolsó 10 évben kezd átformálódni a közbeszéd abba az irányba, hogy teljesen indokolatlan és igazságtalan módon lett az ország feldarabolva” – mondta a producer, és hozzátette, hogy egyelőre a Duna TV-n lesz látható a film, de a közmédiávalazon dolgoznak, hogy a film rövid idő alatt nagyon széles rétegekhez el tudjon jutni.Sőt, a jövőbeli tervekről azt mondta, „előbb-utóbb szembe kell néznünk a történelmünkkel, és így a magyar történelem eme legtragikusabb eseményéről is kell majd egy nagy filmet csinálni”.
Forrás: origo