Európa

A németek Putyin bajszát húzogatják

Hirdetés

Németország és Litvánia hétfőn aláírta az útitervet a német csapatok modern kori legnagyobb külföldi területen történő telepítéséről. A terv szerint az 5000 fős dandár kevesebb mint 20 kilométerre lesz a Moszkva kulcsfontosságú szövetségesével, Belarusz közös határtól.

Litvánia határos Oroszország legnyugatibb exklávéjával, Kalinyingráddal is.

A megállapodást Boris Pistorius német védelmi miniszter balti országba tett látogatása során pecsételték meg, ahol találkozott litván kollégájával, Arvydas Anusauskasszal. Berlin vezeti az országban állomásozó többnemzetiségű NATO előretolt haderőt, és tavaly döntött katonai jelenlétének fokozásáról.

Pistorius a jövőbeli telepítést úgy jellemezte, hogy országának így “vezetői felelősséget kell vállalnia” az Egyesült Államok vezette katonai tömbben. Anusauskas ígéretet tett arra, hogy “a lehető legjobb körülményeket biztosítja a német katonák és családtagjaik számára”, amiért Litvánia lesz a felelős.

Németország azt tervezi, hogy 4800 katonát és 200 civil szakembert tart állandó jelleggel az országban, nehézfegyverzettel és támogató struktúrával együtt. Az áthelyezés 2024 második negyedévében kezdődik, a dandár a német védelmi minisztérium szerint 2027-re éri el a teljes harckészültséget.

Hirdetés

Litvánia közölte, hogy a külföldi csapatok nagy részét az ország délkeleti részén, a Belaruszhoz közeli Rudninkai gyakorlótéren fogják állomásoztatni. A többieknek a Rukla falu közelében lévő katonai létesítmény ad majd otthont. Vilnius és Kaunas, a bázishoz legközelebb eső városok, ahol a németek sok családtagja fog élni – közölte az ország hadserege.

Litvánia évek óta fejleszti a katonai infrastruktúrát Rukla közelében. Az Enhanced Forward Presence Battlegroup Lithuania, ahogy az oda telepített NATO-erőt nevezik, 2017 óta állomásozik ott, a szervezet állítása szerint annak “következményeként”, hogy a Krím egy népszavazás után újraegyesült Oroszországgal.

Moszkva provokációnak és nemzetbiztonsági fenyegetésnek tekinti a NATO-képességek Európa keleti részére történő áthelyezését.

A leendő német egységet a Bundeswehr 42. nehézpáncélos dandárnak nevezi el, és három harci zászlóaljat fog magában foglalni. Ezek közül kettő kizárólag német, és egy páncélos zászlóaljat és egy nehézgyalogsági zászlóaljat foglal magában. A harmadik egy multinacionális egység lesz, amely a jelenleg bevetett erőkre épül.

Az ütemtervet Németországban a hadsereg jelenlegi állapotával kapcsolatos szkepticizmus közepette írták alá. Johann Wadephul parlamenti képviselő a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy ha ma kitörne egy fegyveres konfliktus, az ország két nap alatt kifogyna a lőszerből. Berlin az Egyesült Államok után a második legnagyobb támogatója Ukrajnának az Oroszországgal folytatott konfliktusban.

Hirdetés

Forrás: orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!