A Rotschild -titok: lopott szajréból multinacionális bankhálózat
Mayer Amscher Rotschild rövid időn belül vált a világ pénzügyeinek “intézőjévé”, és így családja, annak sarjai a világhatalmi pozíciók örököseivé…
Létezett öt fiú a történelemben, akik képesek voltak olyan mohók, leleményesek és kapzsik lenni – ki hogy hívja ezt a fajta pénzügyi találékonyságot – hogy létrehozták a ma ismert multinacionális bankrendszert…
Az egész Mayer Amschel Rotschild születésével és feltörekvésével indult. Ő volt az, aki egy kis szerencsének és leleményességének köszönhetően szert tett némi kezdeti vagyonra. Sokat elmond róla, hogy az 1800-as évek elejére ő volt a legvagyonosabb zsidóként számon tartva. 1755-től kezdve alig 12 évesen magára maradt, mivel apja elhunyt, ekkor indult meg az “ámokfutása” a pénzért. A banki üzletbe végül csak 1790-ben vágott bele, de elég volt 10 év neki, hogy feltörjön az élre.
1770-ben elvette feleségül a 16 éves Gutle Schnappert összesen 19 gyermekük született, közülük 10 maradt életben, köztük 5 fiú.
Ők voltak öten a kulcsszereplői annak, hogy ma olyan igazságtalan pénzügyi világban élünk, amilyen minket körbevesz.
Persze legyünk fair-ek: ha nem ők, mások ugyanígy megcsinálták volna…
Mindannyian apjuk üzletében kezdtek el dolgozni. A legidősebb, akit szintén Amschel Mayernek hívtak, Frankfurtban maradt, a másik négyet, nagyon fiatalon, a 20-as éveik elején apjuk különböző európai országokba küldte, hogy építsék ki a helyi üzletet. Azzal a jótanáccsal küldte el őket, hogy mindig tartsák egymással a kapcsolatot, és soha ne legyenek túlságosan mohók.
Így a második fiú, Salomon Mayer Ausztriába került, ahol szoros kapcsolatot épített ki a Habsburgokkal és Metternich herceggel. A briliáns elméjű, kiváló eszű Nathan, a harmadik fiú Angliába ment. Textilkereskedő lett, de hamarosan kereskedelmi banki szolgáltatásokat is kezdett nyújtani és a Londoni Tőzsde aktív figurájává vált.
A negyedik fiú, Carl Nápolyba utazott, míg a legfiatalabb ötödik, Jakob – vagy James – Párizsban kezdte meg bankári tevékenységét.
Az öt fiú gyakorlatilag egy multinacionális bankhálózatot hozott létre.
Ma is az ő szabályaik szerint játszunk: a bank soha nem hagyhatja nyerni a játékost
Az egészben az a legdurvább, hogy ma is azok szerint a játékszabályok szerint működik szinte a teljes pénzügyi világ, mint amit akkor fektettek le és alakítottak ki.
Hazudnánk, ha ennyire leegyszerűsítenénk, de lényegében tényleg arról van szó, hogy mindössze 5 emberen, meg egy maroknyi hű csatlóson múlt az, hogy létrejöjjön a nincsteleneket méginkább kifosztó,a gazdagokat pedig “jutalmazó” pénzügyi rendszer.
A modern emberi korszak legnagyobb belső démona…