Európa

Politico: az EU 30 évre eladósodik Ukrajna miatt

Hirdetés

Az Európai Unió azt tervezi, hogy legalább három hónapig finanszírozza a kijevi kormány működési költségeit – jelentette hétfőn diplomáciai forrásokra hivatkozva a Politico Europe. A 15 milliárd eurót egy új adósságkibocsátás révén vennék fel, a Covid-19 segélyezésére létrehozott minta felhasználásával.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), hogy havonta 7 milliárd dollárra van szüksége a fizetések, nyugdíjak és egyéb kormányzati kiadások kifizetésére. Az Egyesült Államok ígéretet tett arra, hogy a következő három hónapban ennek az összegnek egyharmadát biztosítja. Az EU a Politico szerint különleges kötvényekkel kívánja pótolni a különbözetet.

Az Európai Bizottság (EB) pénteken tájékoztatta a tagországok nagyköveteit a tervről – írja a lap. A terv az uniós tagországok garanciáinak felhasználásával történő adósságkibocsátásról szól. A program a SURE program mintájára épül fel, amelyet arra használtak, hogy 100 milliárd eurós támogatást gyűjtsenek a Covid-19 zárlatok miatt állásukat vesztett uniós polgároknak. Ezt az adósságot aztán 5-30 éves futamidejű kötvények formájában értékpapírosították.

A tervet akár már május 18-án bemutathatják, és legalább három ország – köztük Ausztria, Németország és Görögország – alternatív lehetőségeket kért a lap szerint. Állítólag abban reménykednek, hogy olyan unión kívüli országok, mint Japán, Norvégia és az Egyesült Királyság is “beszállnának”, így az EU-nak kevesebb adósságteher maradna. Franciaország azt is javasolta, hogy az EU államfői május végén egy csúcstalálkozón vitassák meg a problémát.

Eközben Josep Borrell, az EU külügyi vezetője egy másik lehetőséget is javasolt Ukrajna újjáépítésének finanszírozására: a jelenleg az uniós szankciók értelmében befagyasztott orosz devizatartalékok elkobzását.

Hirdetés

Borrell arra a példára mutatott rá, amikor Washington elkobozta az afgán központi bank pénzeszközeit, miután az USA kivonult Afganisztánból, és a tálibok átvették a hatalmat. “Tele van logikával”, hogy az orosz vagyont ugyanígy használják fel – mondta Borrell az Financial Timesnak adott, hétfőn megjelent interjúban.

Februárban Joe Biden amerikai elnök lefoglalta a Da Afghanistan Bank amerikai pénzintézetekben tartott 7 milliárd dolláros vagyonának felét, mondván, hogy azt a 9/11-es terrortámadások áldozatainak kártalanítására fordítják, míg a másik felét “az afgán nép javára és Afganisztán jövőjére”, bár azt nem részletezte, hogy hogyan.

A New York Times “rendkívül szokatlannak” minősítette a lépést, a tálibok lopásként ítélték el, és még az Egyesült Államok által támogatott korábbi afgán elnök, Hamid Karzai is “igazságtalannak és tisztességtelennek, valamint az afgán nép elleni atrocitásnak” nevezte.

orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!