Igor Zsovkva vezető ukrán tisztviselő a Bloombergnek nyilatkozva elmondta, hogy az ország készletei “majdnem a nullán vannak”
Az Ukrajnában folyó heves harcok miatt a hadsereg kifogyóban van a lőszerből, a készleteket nem töltik fel időben – mondta Igor Zsovkva, Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök hivatalának helyettes vezetője a médiának. A tisztségviselő egyúttal felszólította a Nyugatot, hogy biztosítson Kijevnek nagy hatótávolságú tüzérségi rendszereket, harckocsikat és vadászgépeket.
A Bloombergnek adott csütörtöki interjújában Zsovkva azon kesergett, hogy “most olyanok vagyunk, mintha szinte semmi lőszerünk sem lenne”, ami megnehezíti az ukrán hadsereg számára, hogy visszalőjön.
“Nagyon gyorsan elfogy [a lőszer], mert a harcok intenzívek”
– magyarázta, hozzátéve, hogy Oroszországnak nagyobb tűzereje van.
Zelenszkij munkatársa azt is megjegyezte, hogy Kijevnek nagy hatótávolságú rakétákra van szüksége ahhoz, hogy “ukrán területet legyen képes elfoglalni”, szemben az Oroszországon belüli célpontok eltalálásával. A tisztviselő szerint ez a fajta fegyverzet kulcsfontosságú lenne ahhoz, hogy ellentámadást indíthassanak Moszkva erői ellen.
A vadászgépekkel kapcsolatban Zsovkva több okot is megnevezett, amiért Ukrajna igyekszik hozzájutni ezekhez. Többek között rámutatott, hogy az ilyen repülőgépek “nagyon jók a ballisztikus rakéták elfogásában”.
Reményét fejezte ki, hogy a közelgő, február 14-i ramsteini formátumú találkozón Kijev nyugati támogatói további fegyvereket ígérnek, hozzátéve, hogy “itt az ideje”, hogy ne törődjenek tovább azzal, hogy Moszkva hogyan reagál az ilyen szállítmányokra.
A Nyugat által már nyújtott katonai segítségről Zsovkva úgy nyilatkozott, hogy az “túl késő, túl kevés és túl lassú”.
Csütörtökön Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arra a hírre, hogy a brit kormány esetleg fontolóra vette néhány harci repülőgépének Ukrajnának történő adományozását, azzal reagált, hogy az Egyesült Királyság és több más európai ország egyre inkább belekeveredik a konfliktusba.
“A közvetett és a közvetlen részvétel közötti határvonal fokozatosan eltűnik” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez a további eszkalációt táplálja.
Peszkov ugyanakkor rámutatott, hogy a nyugati fegyverszállítmányok – miközben szükségtelenül meghosszabbítják a harcokat – nem lesznek képesek megváltoztatni a konfliktus kimenetelét, és nem fogják megakadályozni Oroszországot céljai elérésében.
NIF