EurópaVilág

Brüsszel célkeresztjébe kerül Elon Musk politikai kavarása

Hirdetés

Nő a nyomás az Európai Bizottságon, hogy Elon Musk amerikai milliárdos és félhivatalos Trump-kabinettag, valamint Alice Weidel, a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetője közös élő adásra készül. Brüsszel vizsgálja, hogy a tervezett esemény sérti-e az EU Digitális Szolgáltatási Törvényét (DSA). Az Európai Parlament képviselői, valamint több tagállam kormánya követeli, hogy sújtsanak le Muskra, aki betámadta már a német kormányt, a brit vezetést és összetűzésbe került Emmanuel Macron francia elnökkel is.

Musk lépése, hogy platformján, az X-en helyet adjon Weidel számára, széleskörű felháborodást váltott ki, különösen, mivel az AfD-t régóta vádolják náci bűnök relativizálásával. Az Európai Bizottság kijelentette, hogy vizsgálja, vajon a livestream az algoritmus manipulálásával aránytalan előnyt biztosított-e Weidelnek a közelgő német választások előtt – írja a Politico, amely szerint az uniós DSA-szabályozás alapján súlyos következményekkel számolhat az iparmágnás, az X tulajdonosa.

A német zöldpárti európai parlamenti képviselő, Alexandra Geese szerint Musk szabadságjogok mögé bújva propagálhatja szélsőjobboldali tartalmakat, miközben elnyomja a progresszív nézeteket.

Az EU jogi lépéseket fontolgat Musk ellen a DSA előírásainak megsértése miatt, amely szabályozza a nagy platformokat a választási folyamatok befolyásolásának kockázataival szemben. A Bizottság január 24-én találkozik a német szabályozó hatóságokkal és az X képviselőivel a németországi választások kapcsán felmerülő kockázatok megvitatására.

Ugyanakkor az EU számára különösen kényes a helyzet, mivel Musk hamarosan Donald Trump adminisztrációjának tagja lesz, ami konfliktust szülhet Brüsszel és Washington között.

Hirdetés

Egyes elemzők szerint Musk tevékenysége, amely algoritmusok manipulálásával elnyomhat más nézeteket és médiapluralizmust, komoly közérdekű kockázatot jelenthet. Az Európai Parlament tagjai is felszólították a Bizottságot, hogy vizsgálja ki Musk algoritmusainak lehetséges manipulációját, különös tekintettel arra, hogy ez miként befolyásolhatja a szólásszabadságot és a választások tisztaságát. Az Európai Bizottság új digitális felelőse, Henna Virkkunen előtt áll a feladat, hogy döntést hozzon az ügyben, miközben Thierry Breton, az előző vezető, továbbra is bírálja Muskot az EU-s jog megsértésével.

A Tesla-vezér az elmúlt napokban több európai ország belpolitikai helyzetéről is véleményt mondott: az AfD mellett állt ki Németországban, élesen bírálva a jelenlegi és széteső szociáldemokrata-zöld-liberális koalíciót, betámadta Keir Starmer brit miniszterelnököt. Emmanuel Macron francia elnök emiatt hevesen kritizálta Muskot.

Portfolio

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!