Itthon

Durván elszaporodtak a vadbalesetek – lenne megoldás a megelőzésre

Hirdetés

Egy magyar eszköz segíthet kivédeni az ilyenkor gyakoribbá váló vadbaleseteket. A kocsi elejére ragasztható berendezést a menetszél szólaltatja meg, így tartva távol az állatokat.

A szabályok betartásával, vadriasztókkal és praktikákkal is távol tarthatjuk az állatokat a kocsinktól.

Alig félórán belül két vadbaleset is történt a magyar utakon. Az egyik a 442-es úton Tiszaföldvár és Martfű között, ahol egy őzet ütött el egy autós, melynek teljes útzár lett a vége. A másik baleset a Veszprém megyei 8-as főúton történt.

„Este fél 10-kor történt egy vadgázolás, vaddisznót ütött el egy Várpalotáról Veszprém irányába haladó autós. Az autó két utasa nem sérült, ám a vadállat elpusztult a baleset során” – nyilatkozta  a Veszprém Megyei Rendőr főkapitányság sajtóreferense, Kucsera Katalin főhadnagy.

Noha az ilyen vadbalesetek közül vannak kivédhetetlenek, a legtöbb megelőzhető lenne. Ehhez azonban nagyobb figyelem kéne és mindig be kéne tartani a szabályokat. Az Országos Rendőr-főkapitányság adatai szerint 2018-ban 4068 olyan baleset volt, ahol vadat gázoltak. A legtöbb tragédia hátterében pedig az áll, hogy a sofőrök a kormány elrántásával próbálják elkerülni a csattanást, ami sokszor többet árt, mint használ.

Hirdetés

„Síkvidéken a nyulakra és őzekre, míg a dombosabb, hegyvidékes helyeken szarvasokra és vaddisznókra is fel kell készülni, főleg az esti órákban. Sajnos pillanatok alatt a kocsi elé ugorhat egy vad, de például a szemek csillogásából sokszor idejében észrevehetők az állatok. Ha elénk ugrik, vagy átszalad, akkor egyből lépjünk a fékre, de a kormányt ne rántsuk el, mert azzal csak tetézzük a bajt. Fő, hogy az út mindkét oldalát és széleit is éberen figyeljük- hívta fel a figyelmet Sukerek János, a Dunakanyar Kittenberger Kálmán Vadásztársaság elnöke.

Erdős területen átautózva, vagy szántóföldek mellett haladva is találkozhatunk vadakkal, hiszen egészen ősz végéig egymást érik a párzási időszakok.

„Bár az őzek párzása hamarosan lecseng, azért továbbra is figyeljünk vezetés közben. Bár inkább az erdő csendesebb területein, de a szarvasbőgés most kezdődik, októberben és novemberben pedig a vaddisznók is társat keresnek, jóval aktívabbak lesznek” – mondta a vadásztársaság elnöke.

Az első és legfontosabb, hogy mindig tartsuk be a KRESZ szabályait, a sebességhatárt ne lépjük át! Továbbá, ha vadra figyelmeztető táblát is kihelyeztek az út mentén, akkor még inkább legyünk résen, bármikor átszaladhat az úton egy állat, hiszen azok csak az autó fényét látják, azt nem képesek felmérni, hogy milyen gyorsan közeledik. Egyre terjedő házipraktika, hogy erdős területen haladva a duda alkalmankénti használata elriaszthatja a vadakat, bár ennek hatékonyságát még nem bizonyította senki. Ugyanakkor vásárolhatunk olyan autós kiegészítőket is, amelyeket direkt a vadak elijesztésére fejlesztettek ki.

A pár ezer forintos eszköztől, a Közlekedéstudományi Intézet által is bevizsgált, valóban működő eszközig válogathatunk. Utóbbit, a Siren7 nevű eszközt maga Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője is ajánlja.

Hirdetés

„Az eszközt a menetszél szólaltatja meg, 70 kilométer/órás sebesség felett 120 decibeles hang kibocsájtására képes és 300 méteres távolságig hallani a kocsi előtt. Ugyanakkor az utastérben lényegében nem hallani belőle semmit. Lakott területen belül pedig a sebességkorlátozást betartva csökken a hangja, így a kutyákat sem zavarja össze a házak kertjében és az utcákon” – tudtuk meg a Siren7-et forgalmazó cég munkatársától.

Nyitó képünkön  a zalaegerszegi Alsóerdei úton történt  balesetről készült fotó látható még 2013-ból. A mentőautó vezetője súlyos koponyasérülést szenvedett, a mentőautó nem szállított beteget.
Fotó: MTI

Forrás: Ripost

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!