Világ

Egyiptomot nem érdekli mit akar az USA

Hirdetés

Egyiptom figyelmen kívül hagyta az Egyesült Államok felszólítását, hogy zárja le légterét az orosz katonai gépek előtt – jelentette pénteken a Wall Street Journal. Ez a légtér létfontosságú folyosó Oroszország és szíriai katonai bázisai között.

Több amerikai tisztviselő februárban és márciusban arra kérte Kairót, hogy nyilvánítsa tiltottá égboltját az orosz katonai repülőgépek számára – jelentette a lap amerikai és egyiptomi tisztviselőkre hivatkozva. Egyiptom nem válaszolt ezekre a kérésekre, és a jelentések szerint a Szíria és Oroszország közötti közlekedés akadálytalanul folytatódtak.

A Wall Street Journal kérdésére az amerikai külügyminisztérium egyik tisztviselője elutasította, hogy “magánjellegű diplomáciai beszélgetéseket kommentáljon”.

A szíriai Földközi-tenger partján fekvő Hmeimim légibázis Oroszország egyik legfontosabb szíriai katonai létesítménye. Mivel Irak, Jordánia és Törökország az USA kérésére tavaly óta blokkolja a legtöbb orosz katonai repülőgépet, az orosz gépeknek most Azerbajdzsán és Irán felett délre, Szaúd-Arábia felett nyugatra, végül Egyiptom felett északra kell repülniük, mielőtt leszállnak Hmeimimben.

Egyiptom feletti repülési engedély nélkül Oroszország kénytelen lenne új és sokkal hosszabb útvonalat keresni Afrika felett, hogy légi úton elérje Szíriát. Eközben az, hogy Törökország tavaly lezárta a Boszporusz és a Dardanellák szorost az orosz hadihajók előtt, megnehezítette a fegyverek és felszerelések tengeri szállítását.

Hirdetés

Amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy Moszkva fegyvereket szállít Szíriából az ukrajnai harctérre, bár ezt az orosz fél sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta.

Ukrajnát leszámítva Egyiptom az amerikai katonai segélyek második legnagyobb kedvezményezettje a világon, évente mintegy 1,3 milliárd dollárt kap Washingtontól. Annak ellenére, hogy csak Izrael kap több közvetlen katonai támogatást az Egyesült Államoktól, Abdel Fattah al-Szíszi egyiptomi elnök nem igazította teljesen külpolitikáját Washingtonéhoz.

Al-Szíszi csapatokat állomásoztatott Líbiában, és légicsapásokat rendelt el az Egyesült Államok által elismert Nemzeti Megegyezés Kormánya ellen, miközben finanszírozta az ellenzéki Líbiai Nemzeti Hadsereget, amelyet orosz katonai vállalatok segítettek a harctéren.

Az egyiptomi elnök szívélyes viszonyt ápol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és az ország semleges álláspontot képvisel az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban. A Pentagon nemrégiben kiszivárgott dokumentumai szerint azonban Al-Szíszi nemrégiben elvetette az Oroszországnak történő fegyverszállítás tervét, és helyette beleegyezett, hogy az Egyesült Államok tüzérségi lőszereket szállítson a kijevi erők számára. A döntést a Washington Post által “washingtoni diplomáciai offenzívának” nevezett lépést követően hozták meg.

orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!