Elkerülhetetlen a második hullám -Bezárkózik egész Európa?
Újabb szigorító intézkedéseket vezetett be több európai ország is a koronavírus-járvány második hullámától tartva: egy egész járást lezárhatnak a németországi Észak-Rajna-Vesztfália tartományban a járvány terjedésének megállítására, mert gócpont alakult ki egy húsüzemben.
Horvátországban ismét nő a fertőzöttek száma, ezért szigorúbban figyelik a határátlépéseket, Észak-Macedónia pedig a hírek szerint most léphet be a második hullámba, így ismét elzárkózhat a világ elől a balkáni ország.
– Még mindig lecsengőben van az első hullám, hiszen a vírus nem tűnt el. Meglátásom szerint ezekben az országokban sem az a bizonyos második hullám vette kezdetét, de joggal döntöttek a korlátozások és a szigorítások mellett. Ameddig nem múlik el a veszély, addig bármikor újra lángra lobbanhat a vírus – mondta a kialakult helyzetről Ócsai Lajos járványügyi szakértő.
A szakember hozzátette, hogy a nyár kifejezetten az embereknek és nem a vírusnak kedvez, elvégre a meleg időjárás és a javarészt szabadtéren szervezett programoknak köszönhetően szinte egyáltalán nem tudna továbbterjedni. Az elmúlt hetekben azonban jóindulattal sem lehet kellemes nyári időről beszélni.
– A lakosságnak döntő szerepe lesz a koronavírus-járvány második hullámának megelőzésében Magyarországon – mondta Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének főigazgatója az M1 aktuális csatorna hétfő délelőtti műsorában.
A főigazgató hangsúlyozta: a világon számos jele van annak, hogy a járvány második hulláma „talán nem lesz elkerülhető”, ezért nagyon fontos, hogy a lakosság továbbra is védekezzen, az emberek tartsanak egymástól távolságot.
Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint azonban az emberek könnyebben fogják venni a második hullám okozta lelki akadályokat, mint márciusban.
– Ha ismét meghallják az emberek, hogy kijárási korlátozások, karanténhelyzet veszi kezdetét, úgy vélem, kevésbé lesz negatív hatással az érzelmi állapotukra. Ismerős helyzet lesz ez már, bármilyen kényelmetlen is, tudjuk, hogy képesek vagyunk megbirkózni vele – mondta a szakember.
Világszerte 8 929 394 ember fertőződött már meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 467 676, a gyógyultaké pedig 4 419 735 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfő reggeli összesítése szerint. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőre virradóra azt közölte, hogy rekordmértékben nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma a világon az elmúlt 24 órában, különösen súlyos a helyzet Brazíliában.
Forrás: Blikk