EurópaVilág

Erdogan beintett a Nyugatnak

Hirdetés

…a BRICS-be készül.

Recep Tayyip Erdogan egyrészt még mindig szoros viszonyt ápol Nyugattal, másrészt kölcsönösen előnyös kapcsolatokat tart fenn Oroszországgal, Kínával és a globális Dél más szereplőivel. Sokan ezért a török politikát kétkulacsosnak tartják – pedig inkább arról van szó, hogy Ankara a nemzeti önérdeket előrébb helyezi az USA és az euroatlanti tőkés elit érdekeinél…

Az Egyesült Államoknak és az EU másokhoz hasonlóan rengeteget hitegette, és többször csúnyán átejtette a törököket. Sőt, néhány éve Washington tudtával és minden bizonnyal a támogatásával a hadsereg egy része puccsot kísérelt meg Erdogan ellen.

Mégis meglepő, hogy Ankara most hivatalos kérelmet nyújtott be a BRICS teljes jogú tagságára, amelyről a nemzetközi szervezet közelgő kazanyi csúcstalálkozóján döntés is születhet. Az orosz és kínai szakértők szerint a kilátások nagyon biztatóak.

Talán azért is, mert a törökök felvétele óriási presztízsnövekedést jelentene a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát, Dél-Afrikát, Egyiptomot, Etiópiát, Iránt és az Egyesült Arab Emírségeket tömörítő csoportnak:

Hirdetés

Törökország NATO-tag (papíron a szövetség második legerősebb állama), és egy olyan ország, amelynek az elmúlt száz évét a nyugati orientáció határozta meg, és harminc éve toporog az EU előszobájában. Szóval, elég pikáns, hogy most ahhoz a BRICS-hez akar csatlakozni, amelynek célja az euroatlanti hegemónia lebontása, és egy új, többpólusú világrend megalapozása.

Persze fő a higgadtság!

Valószínű, hogy Erdogan egyelőre nem a szakításra készül, pusztán emelni akarja a tétet a Nyugattal folytatott politikai játszmájában: „Vagy változtattok az álláspontotokon, vagy én, mint egy független ország vezetője, úgy döntök, hogy megváltoztatom a külpolitikai és gazdasági prioritásokat” – ez lehet az üzenet.

Viszont az üzenetek sorában alighanem az utolsó, hiszen Brüsszel már világossá tette, hogy a szándékai szerint Ukrajna előbb lesz EU-tag, mint Törökország. Ráadásul sem Brüsszel, sem Washington nem tett érdemben semmit az Ankarából nézve terrorista kurdok támogatásának megszűntetése érdekében, és a török belpolitika befolyásolására tett kísérletek sem szűntek meg… A sort hosszan lehetne folytatni.

Erdogan az utóbbi időben kiegyezett az egyik régiós riválisával, és a Nyugat közel-keleti mumusával, Iránnal, aztán közölte, hogy lezártnak tekinti a szír polgárháborút, és elfogadta, hogy marad az Aszad-rezsim, a gázai háború kapcsán pedig kőkeményen beleszállt az izraeliekbe. Az USA és az EU viszont nem vette komolyan a fenyegető jeleket, azt sem, hogy Ankara nem vezetett be szankciókat Oroszország ellen, viszont segített Moszkvának megkerülni azokat.

Hirdetés

A BRICS az utóbbi időben nagy lendületet vett, több mint 20 ország áll sorban, hogy csatlakozhasson a szervezethez, és a lista egyre bővül. Ugyanakkor az EU egyértelműen megtorpant, egyre több a belső ellentmondás, gazdaságilag a tönk szélére jutott, és a 2022. február 24-e óta eltelt időszak bebizonyította: nincs önálló akarata – az USA gyarmata.

Törökország csatlakozása pedig egy olyan lavinát indíthat el, amely magával ránthatja például Szerbiát is, és megannyi ingadozó államot, amelyek vezetése jobban szeretne az antikolonialista táborhoz tartozni, de a gazdasági haszon reményében, és az erejétől tartva eddig a Nyugathoz húzott.

Izgalmas októberünk lesz!

Bekezdesek.hu

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!