Európa

Évek óta nem fogadta ilyen lelkesen Lukasenkát senki

Hirdetés

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök ellátogatott abba a rögtönzött menekülttáborba, ahová a lengyel határról szállították az ott táborozó migránsokat, akik tapssal fogadták. Azt mondta nekik, hogy joguk van Nyugatra menni, és Belarusz nem fogja őket erőszakkal visszatartani.

– Ígérem nektek, mindent, ami nekem és a belarusz hatóságoknak a hatalmunkban áll, megteszünk értetek – mondta Lukasenka. – Kitartóan kérjük majd a Nyugatot, hogy segítsen rajtatok.

A kelet-európai migránsválság azután tört ki, hogy az Európai unió szankciókat vetett ki a belarusz elnökre, miután elcsalta a választásokat, és brutálisan elfojtotta az ezt követő tüntetéssorozatot. Válaszul Minszk belarusz vízumokkal látott el Irakból Nyugat-Európába menekülni szándékozó embereket, és a határhoz jutásban is segítette őket. A belarusz-lengyel határon ebből állóháború alakult ki, miután Lengyelország elkezdte visszafordítani a nagy számban érkező közel-keleti menedékkérőket, akiket viszont a belarusz rendfenntartók nem engedtek visszafordulni. A feszültség végül úgy csillapodott, hogy Angela Merkel tárgyalásokat kezdett Lukasenkával, és a belarusz rendfenntartók elszállították a határsávból a migránsokat, akiket raktárépületekben helyeztek el. Párhuzamosan megkezdődött a hazatérni kívánók hazaszállítása az iraki kormány segítségével Minszkből.

Bár a határmenti táborokat felszámolták, még mindig ezernél több menedékkérő van a belarusz befogadó központokban. Lukasenka szerint azokon kívül a határsávban még nagyjából százötven migráns kóborol. Pénteken mintegy hatszáz, a nyugatra utazás tervét egyelőre feladó menedékkérő tért vissza Minszkből Irakba az Iraqi Airways két ingyenes járatán.

A kengyel oldalon zavargás tört ki csütörtökön egy nyugat-lengyelországi befogadó központban, Wedrzynben, ahol Belaruszon keresztül érkezett, többségében iraki menedékkérőket szállásoltak el. A belügyminiszter-helyettes Maciej Wasik szerint körülbelül száz migráns tört-zúzott a központban, részben jobb körülményeket, részben azt követelve, hogy engedjék őket tovább Németországba, vagy szállítsák vissza Irakba. A központban körülbelül hatszáz menedékkérő várja, hogy a státuszukról döntsenek a lengyel hatóságok. Wasik szerint a rend hamar helyreállt.

Hirdetés

Forrás: euronews

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!