Fokozódik a feszültség – német hadihajó trollkodott Kína közelében
Húsz év óta először német hadihajó hajózott a Dél-kínai-tengerbe szerdán, ami azt jelzi, hogy Németország – más nyugati országokhoz csatlakozva – kiterjeszti katonai jelenlétét a térségben, miközben fokozódik a feszültség Kína területi igényei miatt – írja a Reuters.
A halban gazdag, a tengerfenék alatt földgázmezőket rejtő Dél-kínai-tenger Kína legfontosabb kijárását jelenti a Csendes-óceánra, ezért az ázsiai ország magának követeli a tenger csaknem egészét. Ez azonban ütközik a térség országainak területi igényeivel. Egy korábbi nemzetközi bírósági döntés alapján Kína igénye nem jogosult, ennek ellenére mesterséges szigeteket hoz létre a tengeren, ahol katonai bázisokat létesít.
A berlini védelmi minisztérium nyilatkozata szerint a hadihajó Szingapúr felé haladva kezdte meg átkelését a Dél-kínai-tengeren. Útja több napig fog tartani.
A BAYERN NEVŰ FREGATT AZ ELSŐ NÉMET HADIHAJÓ 2002 ÓTA, AMELY MEGJELENIK A DÉL-KÍNAI-TENGEREN.
Európa külkereskedelmének 40 százaléka halad át a délkelet-ázsiai vizeken.
Berlini tisztviselők szerint a német haditengerészet ragaszkodik a közös kereskedelmi útvonalakhoz. A fregatt nem tervez áthaladni a Tajvani-szoroson.
Az előző német kormány világossá tette, a misszióval azt akarják hangsúlyozni, hogy Németország nem fogadja el Kína területi igényeit.
BERLIN KÉNYESEN EGYENSÚLYOZ BIZTONSÁGI ÉS GAZDASÁGI ÉRDEKEI KÖZÖTT, MIVEL KÍNA NÉMETORSZÁG LEGNAGYOBB KERESKEDELMI PARTNERÉVÉ VÁLT.
Nagy-Britannia, Franciaország, Japán, Ausztrália és Új-Zéland ugyancsak növeli katonai tevékenységeit a Csendes-óceánon, hogy ellensúlyozzák Kína befolyását.
Forrás: portfolio