Európa

Franciaország egyre nagyobb veszéllyel néz szembe: a belső ellenség fenyegetése nő

Hirdetés

A hét elején Észak-Franciaországban a hatóságok sikeresen meghiúsítottak egy újabb terrortámadási kísérletet. A támadást egy 19 éves férfi tervezte, aki állítása szerint az Iszlám Állam nevében akart lecsapni. Ez már a hatodik ilyen eset az elmúlt hónapok során, amelyet a biztonsági erők időben meg tudtak akadályozni. Franciaország belügyminisztere szerint ma már nem elsősorban külső fenyegetésektől kell tartani, hanem attól, hogy saját állampolgáraik közül egyre többen radikalizálódnak – különösen a fiatalok körében.

A támadással gyanúsított férfit, a francia állampolgárságú Morad M.-t április 2-án, szerda reggel tartóztatták le Dunkerque-ben, egy szociális központban, miután valaki bejelentést tett róla. A férfi ismert volt a hatóságok előtt korábbi kábítószeres ügyei miatt, és jelenleg munkanélküli volt. A nyomozók az otthonában egy, az Iszlám Állam iránti hűséget kifejező dokumentumot találtak. Kihallgatása során elismerte, hogy robbanóövvel akart terrortámadást végrehajtani Dunkerque városában. Célpontjai olyan kávézók teraszai lettek volna, ahol sokan megfordulnak, valamint olyan helyszínek, amelyeket gyakran látogat a helyi zsidó közösség. Azt mondta, hogy példát akart venni a 2015-ös Bataclan-koncertteremben történt vérengzésről, és motivációját „Franciaország jelenlegi állapota” adta.

A központ munkatársai, ahol a fiatal férfi már három éve élt, idővel észrevették egyre szélsőségesebb nézeteit és viselkedését. Vele együtt két másik férfit is letartóztattak, egyiküket később börtönbüntetésre ítélték, mivel kapcsolatban állt terrorszervezetekkel – számolt be róla a The European Conservative hírportál.

A történtek után Bruno Retailleau belügyminiszter komoly aggodalmának adott hangot, nyilatkozva a médiának, hogy a Franciaországot érő terrorveszély továbbra is rendkívül magas szinten van. A Nemzeti Terrorizmusellenes Ügyészség nyomozásai alapján a terrorfenyegetettségek 80%-a dzsihadista hátterű.

A fenyegetés pedig két irányból érkezik:

Hirdetés
  1. Külső forrásból – elsősorban az Iszlám Állam nemzetközi hálózatából;

  2. Belső forrásból – amely napjainkra vált a legsúlyosabb problémává: a radikalizálódott, többnyire nagyon fiatal francia állampolgárok jelentette veszély.

A belügyminiszter különösen aggasztónak nevezte azt a tényt, hogy a meghiúsított merényletek 70%-ának tervezett elkövetői 21 évesnél fiatalabbak voltak. Ez súlyos kérdéseket vet fel a francia oktatási rendszer hatékonyságát illetően, mivel képtelen megakadályozni, hogy a fiatalok szélsőséges eszmék rabjává váljanak.

Ezek a fiatalok gyakran nehéz sorsú családokból származnak, nincs jövőképük, és az interneten keresztül radikalizálódnak. A szakemberek szerint az Iszlám Állam propagandistái már mesterséges intelligenciával generált tartalmak segítségével toborozzák és befolyásolják a tizenéveseket.

Egy másik, hasonló eset is történt egy hónappal ezelőtt: a kelet-franciaországi Vesoul városában egy 17 éves fiatalt vettek őrizetbe, aki késes támadást tervezett egy templom, zsinagóga, vagy valamelyik amerikai vagy izraeli diplomáciai képviselet ellen. Ő is azt állította, hogy az Iszlám Állam tagja.

Hirdetés

A 2012-es, toulouse-i iskolai merénylet óta összesen 86 terrortámadást sikerült megakadályozni a francia hírszerző szerveknek. Ez a statisztika is világosan mutatja, hogy a radikalizálódás és a belső fenyegetés kérdése továbbra is az egyik legsürgetőbb biztonságpolitikai kihívás Franciaországban.

Napitéma

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!