EurópaVilág

Grúzia állambiztonsági szolgálatának vezetője rendkívüli bejelentést tett

Hirdetés

A grúz hatóságok megkezdték a felkészülést egy esetleges nukleáris háborúra a régiót érintő jelenlegi “kihívások” fényében – közölte Grigol Liluashvili, az ország állambiztonsági szolgálatának vezetője.

A tisztviselő pénteken újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy “a fennálló kihívások nem zárják ki a nukleáris fegyverek alkalmazását”. Hangsúlyozta azonban, hogy nem arra utal, hogy ilyen fegyvereket Grúzia ellen, hanem a környező régióban vethetnek be. Nem részletezte, hogy milyen konkrét geopolitikai kihívásokra utal.

Liluashvili megjegyezte, hogy a kormány kidolgozott “egy speciális tervet egy nukleáris háború esetére”, amely szerint “minden egyes tárcának van egy forgatókönyve, és egy cselekvési terv, amelyet be kell vonni”.

Liluashvili például kijelentette, hogy a grúz egészségügyi minisztérium már kidolgozott egy listát azokról a gyógyszerekről, amelyeket nukleáris konfliktus esetén szétosztanának a lakosság között, és kidolgozott egy algoritmust is az áldozatok sürgősségi orvosi ellátására.

“SZERENCSÉRE VAGY SAJNOS, DE A KÖZELMÚLTBELI COVID-19-JÁRVÁNY SORÁN SZÉLESKÖRŰ TAPASZTALATOKAT SZEREZTÜNK AZ ILYEN MUNKÁBAN” – MONDTA LILUASHVILI.

Hirdetés

Megjegyezte továbbá, hogy az óvóhelyek kevés segítséget nyújtanának, ha Grúzia közvetlen nukleáris csapás célpontjává válna. Ezért “mérsékelt, pragmatikus politikát kell folytatni mind az országon belül, mind külföldön” – jelentette ki a tisztviselő.

Liluashvili megjegyzései annak a hírnek a közepette hangzottak el, hogy az Egyesült Államok földalatti robbantást hajtott végre egy nevadai nukleáris kísérleti lőtéren, amelyben állítólag “vegyi robbanóanyagokat és sugárzóanyagokat” is használtak – olvasható az amerikai energiaügyi minisztérium Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatalának pénteki közleményében.

A föld alatti tesztre néhány órával azután került sor, hogy az orosz törvényhozók jóváhagyták az 1996-os Átfogó Atomcsend-szerződésből (CTBT) való kilépést. Moszkva bécsi ENSZ-megbízottja azonban hangsúlyozta, hogy Oroszország továbbra is elkötelezett a nukleáris kísérletekre vonatkozó nem hivatalos moratórium fenntartása mellett, hacsak nem kényszerítik rá erre.

Eközben Vlagyimir Putyin orosz elnök e hónap elején kijelentette, hogy Moszkva követné a példáját, ha az Egyesült Államok újrakezdené a nukleáris kísérleteket, arzenáljának modernizálására tett kísérlete részeként.

orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!