Tech

Háború a gyógyszeripari óriáscégek között: A Moderna bepereli a Pfizert és a BioNTech-et

Hirdetés

A Moderna beperli a COVID-19 vakcina bevezetésével kapcsolatos két fő versenytársat, a Pfizert és a BioNTech-et, azt állítva, hogy a két vállalat lemásolta az általa 2010 és 2016 között kifejlesztett és szabadalmaztatott technológiát.

A Pfizer elmondta  a DailyMail.com  -nak, hogy a COVID-19 elleni mRNS-oltóanyag az oltóanyag-bevezető partnere, a BioNTech technológiáján alapul.

A két versengő cég 2022 végéig több mint 100 milliárd dollárnyi oltóanyag-eladást ér majd el.
A Moderna eredetileg azt tervezte, hogy nem érvényesíti az ezekkel a vakcinákkal kapcsolatos szabadalmakat, de márciusban meggondolta magát.
2021 és 2022 között a Pfizer összesen 68 milliárd dollárt keresett csak a COVID-19 vakcina értékesítéséből.
Kolosszális, 104 milliárd dolláros jogi csata robbant ki a világ két legnagyobb Covid-19 vakcina beszállítója között, a Moderna szerzői jogok megsértése miatt beperelte a nagy riválisokat, a Pfizert és a BioNTech-et, azt állítva, hogy lemásolták a technológiáját.
A Moderna és a Pfizer-BioNTech Covid vakcinák egyaránt mRNS-alapú vakcinák – a világjárvány idején kevéssé használt technológia, mielőtt piacra került volna.
A Moderna meg nem határozott kártérítést kér a Pfizertől és a BioNTech-től technológiája használatáért, és nem kéri az oltóanyag forgalomból való kivonását.
A Pfizer a DailyMail.com-nak elmondta, hogy „meglepte” a panasz, és azt állítja, hogy vakcinafejlesztése a BioNTech szabadalmaztatott mRNS technológiáján alapult.
A Pfizer és a BioNTech várhatóan legalább 104 milliárd dolláros árbevételt produkál 2022 végére – és ez a szám növekedni fog, miután a vállalatok a következő hónapokban új adag Omicront dobnak piacra.
Összehasonlításképpen, a Moderna 2021-ben és 2022-ben várhatóan 37 milliárd dollárt vesz fel vakcinájára.
„Az innovatív mRNS technológiai platform védelme érdekében nyújtjuk be ezeket a kereseteket, amelyet a COVID-19 világjárványt megelőző évtizedben úttörőként vezettünk be, amelybe több milliárd dollárt fektettünk be és szabadalmaztattunk” – mondta Stephane Bancel, a Moderna vezérigazgatója közleményében.
„Ez az alapozó platform, amelyet 2010-ben kezdtünk építeni, valamint a koronavírusokkal kapcsolatos, 2015-ös és 2016-os szabadalmaztatott munkánkkal hozzájárult ahhoz, hogy a világjárvány kitörése után rekordidő alatt biztonságos és rendkívül hatékony COVID-19 vakcinát állítsunk elő” – tette hozzá. a Daily Mail által.
A Pfizer válaszában azt mondta: „A Pfizer/BioNTech még nem vizsgálta át teljesen a panaszt, de meglep minket a pereskedés, mivel a Pfizer/BioNTech COVID-19 elleni vakcina a BioNTech szabadalmaztatott mRNS technológiáján alapult, és mindkettőt BioNTech, valamint a Pfizer. Továbbra is bízunk szellemi tulajdonunkban, amelyen a Pfizer/BioNTech vakcina alapul, és határozottan védekezni fogunk a perben szereplő állítások ellen.”
A panasz három, a Moderna által 2010 és 2016 között benyújtott szabadalomra vonatkozik. A cég azt állítja, hogy az elsők között fektettek be az mRNS-technológiába több mint egy évtizede, ezzel megnyitva az utat a Covid-oltás kifejlesztése előtt.
A Pfizer COVID-19 elleni oltóanyaga 164 országban kapható, ami az AstraZeneca oltóanyaga mögött van a prevalencia tekintetében. A Moderna a harmadik helyen áll, 109 országban hagyták jóvá.
Az Egyesült Államokban, a magán vakcinagyártó cégek legnagyobb vásárlójában, a Pfizer vakcináját több mint 360 millió alkalommal adták be.
A CDC adatai szerint a Moderna injekciója jócskán le van maradva, hiszen 230 millió alkalommal adták be.
Mindkét cégnél az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (Food and Drug Administration) és a CDC jóváhagyta az emlékeztető oltást, a súlyosan immunhiányos emberek és az 50 év feletti amerikaiak számára adott negyedik adag mellett.
Forrás: Irina Bazon / ActiveNews

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!