Három ország határvédelmét támogatná az EU, a magyart nem
Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy a Litvániának, Lettországnak és Lengyelországnak szánt határvédelmi támogatások összegének megháromszorozását javasolja – jelentette ki Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament keddi plenáris ülésén. Deutsch Tamás felszólalásában élesen bírálta az uniós vezetőket, amiért nem adnak pénzt a határok fizikai védelmére. A magyar kormányfő a keddi budapesti V4-es csúcson pedig arról beszélt, hogy Brüsszel minden politikát finanszíroz, ami növeli a migrációt.
Az EU keleti határain zajló migránsválságról szólva Von der Leyen elmondta: a Fehéroroszország által alkalmazott stratégia egyértelműen az utazásszervezők és közvetítőik bűnrészességén alapul.
„Ezért javasoljuk, hogy a migránsok kereskedelmére és csempészetére vonatkozó nemzetközi jog alapján állítsunk össze egy feketelistát minden közlekedési eszközre vonatkozóan. A Bizottság ma jogalkotási javaslatot terjeszt elő erről” – jelentette ki.
„A cél az, hogy támogassuk a tagállamokat a megfelelő eljárások kialakításában annak érdekében, hogy az illegálisan érkezőket gyorsan és rendezetten, az alapvető jogokkal összhangban kezeljék”– tette hozzá von der Leyen.
We support our Member States on the front line.
We're tripling the border management funds allocated to Lithuania, Latvia and Poland for 2021 and 2022.
They must be able to respond effectively.
They also need to fully respect fundamental rights and international obligations. pic.twitter.com/DUZKeOfZZG
Hirdetés — Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 23, 2021
A járványhelyzetre kitérve elmondta, hogy az oltatlanok között a legmagasabb az elhalálozások és a kórházi kezelések arány. A negyedik hullám főként róluk szól – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke az EP keddi plenáris ülésén.
Az uniós tagállamok vezetőinek októberi csúcstalálkozójával kapcsolatos következtetéseket tárgyaló vitában, az EB elnöke példaként említette, hogy Portugáliában és Spanyolországban, ahol a felnőttek 80–90 százaléka be van oltva, november első két hetében 30-szor kevesebb volt a járvány okozta haláleset, mint a legalacsonyabb átoltottságú országokban.
Von der Leyen hangsúlyozta: jelenleg a lehető legfontosabb az oltási kampányok folytatása, és a vakcinákkal kapcsolatos téves információk elleni küzdelem.
Ugyancsak nagy jelentőséggel bír a harmadik, emlékeztető oltás felvétele. „Szerencsések vagyunk, hogy Európában elegendő oltóanyaggal rendelkezünk a harmadik oltáshoz, mivel a bizottság nyáron újabb szerződést kötött a BioNTech és a Pfizer vakcinagyártókkal” – tette hozzá.
„Megértem, hogy sokunknak kezd elege lenni a járványból. Egy dolgot azonban nem szabad elfelejtenünk: a múlt héten naponta átlagosan 1600 ember halt meg koronavírus-fertőzésben az EU-ban”– hívta fel a figyelmet.
A plenáris ülésen Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kifejtette, hogy az EU milyen lépéseket tett a migrációs válság kezelésére, a diplomácia, a segélyezés, és a büntetőintézkedések területén. Mint mondta, „az egységes uniós fellépés részben sikerrel járt, a migránsok áramlása lelassult, és a fehérorosz vezetés is tett néhány intézkedést, amelyet mindenesetre fenntartással kell kezelni, és továbbra is óvatosnak kell maradni.”
Bejelentette továbbá, hogy az EU meg fogja tiltani az európai repülőgépek bérbeadását a fehérorosz Belavia légitársaságnak, hogy megakadályozza a migránscsempészetet.
Deutsch Tamás, a Fidesz uniós parlamenti delegációjának vezetője a felszólalásában elmondta: az Európai Bizottság megbukott a járvány kezdeti kezelésében, elhibázta a vakcinabeszerzéseket is. Emellett jogellenesen visszatartja a Magyarországot és Lengyelországot illető helyreállítási forrásokat is, így szándékosan árt mindkét államnak.
A képviselő szerint„Brüsszel mindent finanszíroz, ami növeli a migrációs nyomást, de nem ad pénzt a határok fizikai védelmére, pedig az az egész EU-t védi az illegális migrációtól.”
Hangsúlyozta továbbá, hogy „a bizottság hatalmával visszaélve jogi eljárásokat indít Magyarország és Lengyelország ellen, a járvány, a migrációs válság, sőt egy hibrid háború kellős közepén hátba támadja mindkét népet. Mindez a szolidaritás arculcsapása, cserbenhagyás.”
Hozzátette, hogy az is elfogadhatatlan, miszerint a Bizottság ezenfelül még klímaadók formájában, a klímaromboló nagyvállalatok helyett családok millióival fizettetné meg az éghajlatváltozás elleni küzdelem költségét.
A fenti téma szóba került a V4-es kormányfők keddi csúcstalálkozóján is.
„Brüsszel elhibázott politikát folytat, gyakorlatilag mindent finanszíroz, ami növeli a migrációs nyomást. Támogatja az NGO-kat, integrációs programokat hirdet”– fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök. Hozzátette, hogy Brüsszel egy dologra nem ad pénzt: a határ fizikai megvédésére.
A magyar álláspont továbbra is az, hogy az Európai Uniónak ki kell fizetnie az európai határvédelem költségeit. Az nem lehet, hogy kizárólag azok az országok viseljék ennek a pénzügyi terhét, amelyeket a földrajz meg a történelem az Európai Unió külső határára rendelt – jelentette ki Orbán.
A miniszterelnök azt mondta, Magyarország mindig is egy tisztességes megállapodást ajánlott az uniónak. „Úgy lenne korrekt, ha a költségeket legalább elfeleznénk, a költségek felét álljuk mi, magyarok, de a másik felét adják ide Brüsszelből, tekintettel arra, hogy nemcsak magunkat, hanem egész Európát is védjük” – fogalmazott.
Forrás: hirado.hu