Kultúra

II. János Pál merénylője ma sem bánja, amit tett

Hirdetés

Hogy mi állt egészen pontosan a II. János Pál pápa elleni 1981. május 13-án elkövetett támadás hátterében, az talán sosem derül már ki a nyilvánosság számára. Egy dolog volt bizonyos: aznap bizonyos körök elképzelése szerint „a pápának meg kellett halnia”. Szerencsére ez nem következett be, bár nem sokon múlott…

Máig nem tudni, hogy pontosan milyen párbeszéd zajlott Szent II. János Pál pápa és merénylője, a török Mehmet Ali Agca között első, négyszemközti találkozásukkor, 1983 karácsonyán. Annyi bizonyos, hogy a börtönben tett látogatáskor (de két ízben már azt megelőzően is) a pápa megbocsátott az életére rontó töröknek, az pedig megbánta tettét. Ugo Poletti bíboros, a pápa római helytartója pedig évekkel a találkozó után újabb részletről számolt be, mely szerint Agca azt kérdezte II. János Páltól: „Hogyhogy nem halt meg? Én pontosan céloztam, és az a lövedék halálos volt…”. A pápa válaszát persze már ismerjük: a Szűzanya keze térítette el azt a golyót.

40 esztendeje, hogy a török Mehmet Ali Ağca II. János Pál pápa életére tört a római Szent Péter téren, május 18-án pedig az egyházfő születésének 101. évfordulójára emlékezünk.

Ez alkalomból újra nyilatkozott a terrorista – aki évek óta szabadlábon van –, ám zavaros gondolatmenetéből ezúttal is az derült csak ki, hogy két dologra továbbra sem hajlandó: nem kér bocsánatot és nem árulja el, kitől kapta a megbízást a pápa megölésére. Emiatt a szent pápa egykori személyes jó barátja, a L’Osservatore Romano című lap egykori főszerkesztője, Gian Franco Svidercoschi nyílt levelet írt Ali Ağcának, melyet az Il Sismografo blog közölt.

Gian Franco Svidercoschi levelében úgy fogalmazott: ezekben a napokban átszőtte minden gondolatát II. János Pál emléke. Felidézte, amit az idős egyházfő halála előtt néhány hónappal mondott el neki: „A merényletről kezdtünk el beszélgetni. Ő pedig, újra és újra, szinte kétségbeesetten ismételte el nekem, hogy fáj a szíve (és ez nyilvánvalóan a haláláig így volt) amiatt, hogy támadója soha, egyetlen szóval sem kérte a bocsánatát azért, mert megpróbálta őt megölni.” Az idős újságíró szerint a pápa megdöbbent, amikor a börtönben meglátogatta Ağcát, és annak az első szavai a bocsánatkérés helyett ezek voltak hozzá:

Hirdetés

„De miért nem haltál meg? Én pontosan céloztam…”

 

Ezért írom ezt a nyílt levelet Önnek, Mehmet Ali Ağca – szólítja meg a terroristát Svidercoschi. „Azt kérem, hogy mivel nem tette meg a pápa életében, mondja ki most a bűnbánat szavait, azokat, amelyeket II. János Pál hiába várt Öntől. Ez, mondhatjuk, hogy egy apró igazságtétel lenne. Lehet, hogy naiv vagyok, de remélem, hogy a pápa emléke előtti tisztelet rábírja arra, hogy elmagyarázza nekünk: hogyan lett volna képes egy olyan jó és szent ember megölésére, mint amilyen Karol Wojtyla volt…”

Svidercoschi ezután határozott kérdések sorát szegezi Ağcának. Az egyik arra vonatkozik, hogy ki segítette a szökését 1979. november 25-én a törökországi szigorúan őrzött Kartel Malpete börtönből. „Egyedül nem tudta volna megcsinálni. Ki segített önnek? Helyes az a feltételezés, hogy a szovjet titkosszolgálatok, a KGB állt a szökése hátterében?”

A pápa egykori jó barátja azt is tudakolja, miért „jelentette be” Ağca a szökése után, hogy megöli II. János Pált, ha az Törökországba érkezik november 28-án, eltervezett látogatására. Az volt a feladata – kérdezi Svidercoschi –, hogy a pápát arra kényszerítse, ne foglalkozzon többé nyíltan Lengyelországgal és a többi, a Szovjetunió fennhatósága alá tartozó országgal?

Hirdetés

II. János Pál pápa és Mehmet Ali Agca találkozása a börtönben (Forrás: Il Sismografo)

A L’Osservatore Romano egykori főszerkesztője megkérdezte a terroristától neki címzett levelében, hogy merre járt, miután 1979 novemberében nyoma veszett. „Azt mondják, hogy több országban is megfordult, de a legtöbbször Bulgáriában. Ez igaz? Valamilyen csoport, valamilyen titkosszolgálat védelme alatt élt? Ki adott önnek pénzt a megélhetéshez és például a luxusszállodákra, ahol gyakran megfordult?”

Az 1981. május 13-ai eseményekre áttérve az újságíró azt firtatta: „Egyedül ment a Szent Péter térre? Mit érzett belül, miközben tudta, hogy azért megy oda, hogy megölje a katolikus egyház fejét? Mire gondolt, amikor elsütötte a fegyverét? Csak két lövést adott le? Amikor elmenekült, meg volt győződve arról, hogy megölte a pápát?”

Kitért arra is, hogy a merénylő, letartóztatása után belekezdett a vallomásba, majd hirtelen elhallgatott. „Megfenyegették?” – kérdezte az újságíró, aki kérdéseinek hosszú sorát azzal zárja: Agca most, negyven évvel később, mit szeretne mondani II János Pálnak, érez-e valódi megbánás amiatt, amit tett? Svidercoschi leírja azt is: nagyon naivnak érzi magát, amiért választ vár ezekre a kérdésekre, de mégis úgy érzi, fel kell azokat tennie „egy olyan ember emlékére, aki a világ békéjéért dolgozott, és aki minden embert szeretett, beleértve önt is” – írja a terroristának címzett levelében.

Hirdetés
Hirdetés

„Emlékszik, mit mondott önnek, amikor meglátogatta a börtönben? Azt: Ma emberként, sőt testvérként találkozunk” – idézte fel az újságíró. „Ezúttal hogyan válaszol neki? Egy újabb kitalált történettel vagy az igazsággal?” – zárja kérdései sorát Gian Franco Svidercoschi.

Forrás: vasarnap.hu

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!