Európa

Jön az EU új, romákkal kapcsolatos stratégiája

Hirdetés

Az EU területén élő körülbelül 6 millió roma jobb életkörülményeiről tartottak vitát az Európai Parlamentben. A romák az EU legnagyobb etnikai kisebbsége és jelentős társadalmi kirekesztéssel kell szembenézniük.

A civil szervezetek szerint a világjárványnak fel kellene nyitnia a szemeket.

„Nem akarjuk, hogy a romák ne férjenek hozzá vízhez, az alapszolgáltatásokhoz, az ételhez, gyógyszerekhez, mert a világjárvány idején valóban azt láttuk, hogy a romák ténylegesen lemaradtak. Ha nem fektetünk be célzott intézkedésekbe ebben a programozási időszakban, nem tudjuk jól kihasználni a következő hét év költségvetését sem” – magyarázta az Euronewsnak Jamen Gabriela Hrabanova, az ERGO-hálózat (Európai Roma Helyi Szerveződések) igazgatója.

Az Európai Bizottság legutóbbi romaintegrációs jelentése aggasztó képet fest a romák életkörülményeiről:

  • 78 százalékuk túlzsúfolt háztartásokban él
  • 50 százalékuknak nincs beltéri WC-jük vagy zuhanyzójuk
  • A gyermekek 68% -a korábban hagyja el az oktatást
  • 57 százalékuknak nincs fizetett munkájuk

Az EU végrehajtó testülete új stratégiát fog kiadni októberben, de addig nem tervezi kötelező érvényű irányelv elfogadását.

Hirdetés

„A stratégia jobban tükrözi a romák közötti sokszínűséget, többek között azzal, hogy nagyobb figyelmet fordít a roma nők, fiatalok, LGTBI-személyek, migránsok vagy hontalan romák többszörös megkülönböztetése elleni küzdelemre” – vetítette előre Helena Dalli, az egyenlőségért felelős európai biztos.

„De nem elég” – ezt mondja egy EP-képviselő, aki romák leszármazottja. Olyan javaslatot nyújtott be, amely sürgeti a Bizottságot, hogy hozzon létre ajánlásokat és felügyeleti mechanizmust.

A parlamentben is meg kell küzdenünk az romaellenességgel. Ha nem küzdesz ez ellen, akkor nincs esélyed arra, hogy a roma háttérrel rendelkezők befogadására irányuló stratégiákat hajtsanak végre. A múltban az embereket nem vonták be a megoldásokba, nem kérdeztek minket, minden megközelítés paternalista szemléletű volt” – érvelt Romeo Franz, német európai parlamenti képviselő, a Zöldek politikusa.

Egy másik képviselő szerint eredményesebb lenne a korrupcióellenes küzdelem, ha a felzárkóztatási projektekhez felhasznált uniós szociális és fejlesztési alapokat is megvizsgálnák.

„Az úgynevezett Európai Ügyészségnek sokkal láthatóbban kellene dolgoznia ezen a téren. Több milliárd euró és a nemzeti valuta tűnt el, és ha végignézzük az eredményeket, ahogy mondtam, a pénz eltűnt, és nincs látható eredmény” – jelentette ki Angel Dzhambazki, bolgár európai parlamenti képviselő, az Európai Konzervatívok és Reformerek részéről.

Hirdetés

Forrás: euronews.com

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!