Junker rémálma, amit az olaszok csinálnak!
Brüsszelben nagy az aggodalom amiatt, hogy mit fog lépni Olaszország azután, hogy körvonalazódni látszik az az irányvonal, amit a rebellis, bevándorlásellenes Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a szintén bevándorlásellenes jobboldali Liga koalíciója nemrég kijelölt. Annyi biztos, hogy Sergio Mattarella államfő még ki sem nevezte az M5S és a Liga közös kormányfőjelöltjét, Giuseppe Contét, máris beindult a pánikkeltés, hiszen Itália lehet az első EU-s alapító tagállam, amelynek kormánya nyíltan euroszkeptikus.
A márciusi parlamenti választások eredménye sokak számára meghökkentő, üzenete azonban egyértelmű: az olaszok nemet mondtak a migrációra, Brüsszelre és a majd egy évtizede húzódó, országot sújtó gazdasági kilátástalanságra.
Akik arra számítottak, hogy hosszú ideig el fog húzódni a kormányalakítás Olaszországban, azoknak lett igazuk, hiszen majd két és fél hónap kellett ahhoz, hogy egyezségre jussanak a pártok.
Bár a jobbközép koalíció – Matteo Salvini Ligája, Silvio Berlusconi Forza Itáliája (Hajrá Olaszorság) és Giorgia Meloni Frattelli d’Itáliája (Olasz Testvériség) – megszerezte a többséget a törvényhozásban, azonban nem lett meg nekik a kormányalakításhoz szükséges 40 százalék. Így elkezdődött egy tipikus olaszországi kálvária, ami hol ott tartott, hogy új választást kell kiírni, mert nem született életképes koalíció, hol pedig ott, hogy szakértői kormányt nevez ki az államfő. Végül Silvio Berlusconi kapitulációja után – aki gátolta az együttműködést – csak sikerült összehozni az egyezséget a parlament legerősebb pártja, a Luigi di Maio vezette M5S és a Liga között.
A most születendő bevándorlásellenes, euroszkeptikus kormány merőben más választ adhat az országot sújtó problémákra. Az M5S például a megszorítások helyett egyértelműen a népjóléti intézkedéseket erőlteti a kormányprogramban (hiszen szavazóik többsége is a szegényebb, a munkanélküliség által sújtott déli régiókból jött), a Liga pedig a belügyi tárcákra pályázik, hiszen véget akarnak vetni a migránssimogatásnak, indításként pedig félmillió illegális bevándorlót akarnak kipakolni Olaszországból. Az is unikális jelenség lenne az EU történetében, hogy egy tagállam azzal a kéréssel fordulna az Európai Központi Bankhoz, hogy engedjék el az adósságuk jelentős részét. Pedig erre minden esély megvan.
Arról azonban nincs szó, hogy Itália otthagyja az EU-t. Hiába jelennek meg euroszkeptikus hangok az M5S, a Liga térfelén, az olaszok többsége EU-párti. „Az Öt Csillag Mozgalom szavazóinak 70 százaléka az euróövezetben és az EU-ban is bent akar maradni, de nem egy olyan EU-ban, ami most van” – fogalmazott Lorenzo De Sio politológus, a római Luiss egyetem professzora. Később hozzátette: az olaszok (a baloldali szavazók is) úgy mondtak nemet az EU-nak, hogy közben radikális reformokat sürgetnek Brüsszelben.
A sivalkodás mindenesetre azért hamar beindult. Az „elfogulatlan” nemzetközi „szaksajtó” már egy szakmailag felkészületlen csürhének klasszifikálta az M5S-Liga kormányát, mondván: „Modern barbárok állnak Róma kapui előtt”. Egy másik „szaklap” azt ecseteli, hogy a Brexit óta ez a legnagyobb válság az EU-ban, sőt, súlyosabb lehet a britek kilépésénél, hiszen az olaszok esetleges kiválásának sokkal súlyosabb következményei lehetnek. De a legjobbat a végére hagytam: a Financial Times publicistája szerint a most kialakult helyzet kísértetiesen hasonlít a két világháború közötti kaotikus időszakra, az M5S-Liga koalíciója pedig akár a liberális demokrácia végét is jelentheti Olaszországban.”
Forrás: 888