Kezdődik: Trump padlóra küldené az európai gazdaságot
Donald Trump újabb kereskedelmi háborúval fenyegette meg az Európai Uniót, amennyiben az nem vásárol nagyobb mennyiségben amerikai olajat és gázt – számolt be a Politico.
A megválasztott elnök kijelentette, hogy az EU-nak csökkentenie kell a kereskedelmi deficitjét az Egyesült Államokkal szemben, különben vámokkal kell szembenéznie.
Vagyis a jövőben vagy kevesebbet exportálnak az uniós cégek, vagy többet importálnak – vagy jönnek a büntető vámok. Egyik megoldás sem jó. Az energiaválság miatt már így is nagyon megdrágultak a Made in EU emblémával ellátott termékek.
A behozatal növelésének az indokoltsága is megkérdőjelezhető, hiszen amire van vásárlói igény, az már itt van a közös piacon.
Olyan termékek, persze, vannak, amelyeket az amerikaiak régóta szeretnének nagy mennyiségben eladni Európában, de nem lehet. Ilyenek például a génmódosított vackaik. És olyanok is, amelyeket szeretnének a jelenleginél nagyobb mennyiségben értékesíteni az Atlanti óceán innenső felén. Ilyen például az LNG.
A történet valószínűleg ezekről szól. Donald Trump már az első elnöksége idején is igyekezett agresszív eszközökkel piacot szerezni az amerikai árulnak az Európai Unióban. Óriási nyomást gyakorolt például Németországra az Északi ármalat miatt, és újabban azzal kérkedik, hogy a gázvezetéket ő „csinálta ki”. (Lsd. Time magazin – Év embere interjú.)
Brüsszel pedig nem túl tökös, ami azt illeti. Az Európai Bizottság szóvivője, Olof Gill hangsúlyozta, hogy az EU és az USA gazdaságai szorosan összefonódnak, és készek tárgyalni az energiaügyi együttműködésről.
Ursula Von der Leyen pedig már az ősz folyamán, az EU vezetőinek budapesti találkozóján felvetette, hogy az EU növelhetné az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlását, ami az orosz gáz helyettesítésére is alkalmas lehetne, és csökkenthetné az energiaárakat.
Utóbbi megjegyzése kétszer csúsztatás. Egyfelől a dömping csak a jelenlegi árakhoz képes hozna csökkenést, viszont ehhez előbb jelentős pénzeszközök befektetésére van szükség – ki kell építeni Európa-szerte a visszagázosítási infrastruktúrát. Másfelől az LNG ára hónapról hónapra változik, és historikusan 30-40 százalékkal magasabb a vezetékes gáznénál.
Tehát az EU mindenképpen rosszul jár. Bármit is választ: az exportkorlátozást, az import növelését, több LNG-t vesz és/vagy beengedi az amerikai szemetet, a versenyképessége nem fog javulni, a gazdaságban marad a stagnálás vagy a süllyedés.
Ne feledjük! Donald Trump példaképe, Ronald Reagan és az őt követő idősebb Bush ezt az 1980-as évek végén eljátszották Japánnal. A következmény egy brutális pénzügyi-gazdasági válság lett, amiből soha nem állt talpra igazán a szigetország. Beszédes, hogy az 1990 utáni időszakot Japánban az „elveszett generációnak” nevezik, amelyet a gyermektelenség, az önkizsákmányolás, és a jellemzően mindössze 1-2 százalékos növekedés jellemez.
Most tapsoljanak a Trump-rajongók! By the way, az év végi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor azt mondta a Reuters kérdésére, hogy ha az új elnök valóban azt fogja követelni a tagállamoktól, hogy a GDP-jük 5 százalékára tornásszák fel a NATO-hozzájárulásukat, az tüdőlövésként érné a magyar gazdaságot.
Ez így van, de nem is ez az érdekes, hanem amit ez után mondott: ha emelni kell, emelni fogunk, csak az a lényeg, hogy akkor legalább lassan, szakaszosan emelhessünk. Ennyit a szuverenitásról és Európa stratégiai autonómiájáról…
bekezdesek.hu