Világ

Kína és Észak-Korea együttműködik az „új helyzetben”

Hirdetés

Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy „a barátságot és az együttműködést” megerősítik Phenjannal

Hszi Csin-ping kínai elnök hangsúlyozta országa kapcsolatának fontosságát Észak-Koreával egy meg nem határozott „ új helyzet ” miatt – jelentette szombaton a koreai sajtó a KCNA phenjani állami hírügynökségre hivatkozva.

A kiadvány megosztotta Hszi üzenetét Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek, amelyben kijelenti, hogy Peking kész ” új helyzetben fejleszteni a Kína-KNDK baráti és együttműködési kapcsolatait „. ” A nyilatkozat nem közölt részleteket, és nem világos, hogy Xi az Oroszország és Ukrajna között zajló konfliktusra utalt-e.

A rejtélyes bejelentés ugyanazon a napon érkezett, amikor Peking megtámadta Washingtont, amiért november óta először hadihajót küldött át a Tajvani-szoroson. Ezt a lépést a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Színházi Parancsnoksága „ provokatívnak ” minősítette – de az Egyesült Államok ragaszkodott ahhoz, hogy csupán egy „ rutin ” utazás nemzetközi vizeken. 

Egyesek az Egyesült Államokban azt sugalmazták, hogy Peking csapást mérhet Tajvan elfoglalására, amelyet saját területének tekint, míg Washington az orosz katonai offenzívára összpontosít Ukrajnában.

Hirdetés

Észak-Korea a múlt hónapban újraindította a határokon átnyúló kereskedelmet Kínával, feloldva ezzel a saját maga által kiszabott koronavírus-blokád által felhalmozott gazdasági feszültséget. Kína felelős a szankciók sújtotta nemzet kétoldalú kereskedelmének 90%-áért, és egyesek úgy vélik, Kim szándékosan elzárkózott a rakéták tesztelésétől a legutóbbi pekingi téli olimpia idején, az ország iránti tiszteletből. 

Ezt a szünetet azonban hét rakétateszt előzte meg januárban, az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások patthelyzete közepette. Észak-Korea korábban figyelmeztetett, hogy addig nem tárgyal az Egyesült Államokkal, amíg nem csorbítja „ ellenséges politikáját ”, beleértve a szankciókat is.

Ehelyett úgy tűnik, Phenjan erőfeszítéseit hiperszonikus rakéták fejlesztésére fordítja, mint a szomszédos Kína, és azzal fenyegetőzött, hogy újraindítja a szüneteltetett ICBM- és nukleáris teszteket.

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!