Világ

Kína szerint az USA a legnagyobb fenyegetés a világbékére, stabilitásra és fejlődésre

Hirdetés

Az Egyesült Államok a „legnagyobb fenyegetés a világ békéjére, stabilitására és fejlődésére” – jelentette ki csütörtökön Kína, folytatva éles retorikáját a kínai kémkedéssel és a nemzetközi rend fenyegetésével kapcsolatos amerikai vádakra reagálva.

Zhao Lijian, a külügyminisztérium szóvivője egy nappal azután nyilatkozott, hogy az FBI vezetője és a brit belföldi hírszerző ügynökség vezetője újabb vészharangot fújt a kínai kormánnyal kapcsolatban, figyelmeztetve a cégvezetőket, hogy Peking eltökélt szándéka, hogy ellopja technológiájukat, hogy versenyelőnyt szerezzen.

A magas hangvétel az Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Wang Yi kínai külügyminiszter szombati találkozója előtt hangzik el az indonéziai Balin, a 20 gazdag és fejlődő országok csoportjának miniszteri csúcstalálkozóján.

„Az illetékes amerikai politikus fellépett az úgynevezett kínai fenyegetés ellen, amellyel Kína rágalmazta és megtámadta” – mondta Zhao egy napi tájékoztatón az újságíróknak, amikor Christopher Wray FBI-igazgató megjegyzéseiről kérdezték, aki megerősítette régóta fennálló aggodalmát a Kína feljelentésével kapcsolatos aggodalmak miatt. Kína gazdasági kémkedése és hackelési műveletei, valamint a kínai kormány erőfeszítései a külföldön kialakult nézeteltérések elfojtására.

„A tények teljes mértékben bizonyítják, hogy az Egyesült Államok jelenti a legnagyobb veszélyt a világbékére, stabilitására és fejlődésére” – mondta Zhao. „Sürgetjük ezt az amerikai tisztviselőt, hogy legyen helyes perspektívája, objektív és ésszerű módon lássa Kína fejleményeit, és hagyjon fel a hazugságok terjesztésével és a felelőtlen megjegyzésekkel.”

Hirdetés

Wray beszéde különösen figyelemre méltó volt, mivel az MI5 londoni központjában hangzott el és az ügynökség főigazgatójával, Ken McCallummal a nyugati szolidaritás demonstrációjaként.

„Folyamatosan a kínai kormányt látjuk a legnagyobb hosszú távú fenyegetésnek gazdasági és nemzetbiztonságunkra, és „mi” alatt mindkét nemzetet értem, valamint szövetségeseinket Európában és máshol.” – mondta Wray a résztvevők előtt.

McCallum azt mondta, hogy a kínai kormány és „rejtett nyomása szerte a világon” a „legfontosabb megváltoztató kihívás, amellyel szembe kell néznünk”.

Hszi Csin-ping, a kormányzó Kommunista Párt elnökének és vezetőjének vezetése alatt Kína egyre agresszívebb külpolitikát folytatott, Oroszországhoz csatlakozva, megpróbálva aláásni az Egyesült Államok és szövetségesei befolyását.

Peking nem volt hajlandó elítélni Oroszország ukrajnai invázióját – amely várhatóan uralni fogja a G-20 külügyminiszteri találkozóját -, miközben elítéli a Moszkva elleni nyugati szankciókat, és Washingtont és a NATO-t vádolja a konfliktus provokálásával.

Hirdetés

Ugyanakkor a párt radikális hatalmat gyakorol minden kínai vállalat és intézmény felett, mind az állami, mind a magánszférában, miközben megpróbálja uralni a globális piacokat és a feltörekvő technológiákat.

McCallum szerdai közleménye szerint a kínai kormány és a „rejtett nyomás az egész világon” a „legfontosabb megváltoztató kihívás, amellyel szembe kell néznünk.

Válaszában Zhao azt mondta, hogy a brit titkosszolgálatok „egyszerűen saját gyalázatos viselkedésüket vetítik rá Kínára”.

„A brit hírszerző szolgálat vezetőjének meg kell szabadulnia (nem: a gonosztól az elméjében), ki kell mennie a sötét szobából, és látnia kell a napot, és nem mindig ragaszkodnia kell a nulla összegű gondolkodáshoz, vagy úgynevezett képzeletbeli ellenségeket kell létrehoznia.” ő mondta.

Zhao szerdán bírálta Blinken megjegyzéseit a múlt heti spanyolországi NATO-csúcson, amelyben az államtitkár azzal vádolta Kínát, hogy „megpróbálja aláásni a szabályokon alapuló nemzetközi rendet”.

Hirdetés
Hirdetés

Forrás: stiripesurse.ro 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!