Tech

Klímahazugságok: nagy tévhit az elektromos autókról

Hirdetés

Napjainkban annyit hallunk a klímaváltozásról, hogy csak kapkodjuk a fejünket az információk tengerében.

Rengeteg álhír is terjed, és már most sok olyan tévhit él az emberekben a környezettudatosságról, amely jól behatárolható üzleti és politikai köröknek hajt hasznot. Azt most is hangsúlyozzuk, hogy klímaváltozás igenis létezik, de az azzal kapcsolatos felelős gondolkodás és cselekvés sokszor a tévhitek és álhírek által kiváltott hisztéria miatt nem lehetséges.

2019-re már-már divattá vált Nyugat-Európában elektromos autót vásárolni. Eleinte még csak a „környezettudatos elit” kiváltsága volt az ilyen járművek használata, mára azonban oda jutottunk, hogy míg korábban egy nagy dízelmotorral felszerelt 5-ös BMW számított státusszimbólumnak, most ugyanezt a szerepet az elektromos Nissan Leaf tölti be.

Tipikus.

Azt ugyanis senki nem nézte meg, hogy ezeknek az autóknak a környezetterhelése az egész életciklusukat tekintve mekkora. Tehát az alkatrészek alapanyagának gyártásától kezdve a forgalomból kivont autó hulladékként való kezeléséig vajon milyen nagy az az ökolábnyom? Nem, ez senkit nem érdekelt.

Hirdetés

Nem kell bele tankolni, tehát zöld. Ezt harsogták a tv-műsorok, az internet és erről szónokolt Greta Thunberg. Márpedig ha ők mondják, biztosan így van.

Pedig az egész egy ordas hazugság, és erre most a német autóklub, az ADAC kutatása is rávilágított.

Forrás: ADAC

Ennél a táblázatnál jobb összefoglaló nem is kell a probléma láttatására. Az ADAC ugyanis az autók teljes életciklusát tekintve vizsgálta meg, hogy mennyi károsanyagot termelnek. Ebből kiderül, hogy egy elektromos autó majdnem 125 ezer kilométer után lesz zöldebb, mint egy benzines, és 225 ezer kilométert kell futnia ahhoz, hogy környezetkímélőbb legyen, mint egy dízel!

Hirdetés

Ehhez a németek számítása szerint majdnem 15 év kell. Ismerve a nyugat-európai autóhasználati és vásárlási szokásokat, biztosak lehetünk benne, hogy egy norvég, német vagy belga klímavédő sem úgy vesz autót, hogy azt 15 évig használja. Általában 5-6 év vagy 100-120 ezer kilométer után nyugat-európai barátaink már lecserélik járműveiket, amelyek többnyire hozzánk, kelet-európai vevőkhöz kerülnek. Vagyis mire elérik azt a kort, hogy környezettudatosabbak legyenek, mint a jó öreg dízel, jó eséllyel már harmadik vagy negyedik tulajdonosuknál vannak valahol nálunk is keletebbre. Nyugaton pedig addigra már a harmadik új autót veszik, tovább terhelve ezzel a környezetüket.

De legalább jól alszanak.

Közben pedig kiderül, hogy valójában a harmadik, moldáv vagy grúz tulajdonos az, aki – tudtán kívül – a leginkább környezettudatos.

Forrás: Vasárnap.hu

Hirdetés
Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!