Itthon

Költözz Balassagyarmatra – ingyen telket is adnak!

Hirdetés

Hiányszakmák betöltésére indítanak ösztöndíjprogramot a Nógrád megyei Balassagyarmaton.

Az országban egyedüli kezdeményezéssel évente húsz balassagyarmati lakóhelyű és húsz a városba költöző, 18–35 év közötti fiatalt támogatnak havi száz-százezer forinttal. Angoltanárként, gépbeállítóként, villanyszerelőként, nehézgépkezelőként, gyógypedagógusként, logopédusként vagy szakorvosként komoly jövőt ígér bárkinek a határszéli kisváros, de ingyen- telek jár a nagycsaládosoknak is.

Balassagyarmat iskolaváros, így bár éjszakai lakosságszáma 15 800, de iskolaidőben a nappali harmincezer fölé emelkedik. Ezért az önkormányzat már évek óta fáradozik azon, hogy a fiatalokat idekösse, és a népességmegtartó programjukhoz igazodva áprilistól elindították a Költözz Balassagyarmatra! programjukat.

– A tíz éve működő népességmegtartó programunk keretében minden megszülető gyermek nettó ötvenezer forint kelengyepénzt kap, az első lakáshoz jutást kétmillió forint kamatmentes kölcsönnel támogatjuk, befagyasztottuk a helyi adók rendszerét, a nagycsaládosok számára 21 ingyentelket biztosítunk – sorolja az alpolgármester. – Öt telek már elkelt: három család egy környéki településről költözött ide, s két helyből szétköltöző család is élt a lehetőséggel.

A Költözz Balassagyarmatra! program keretében az első lakáshoz jutó fiatalok száz-, háromszáz- és ötszázezer forint támogatást kapnak egy, két és három gyermek után, a hiányszakmával itt letelepedők pedig akár egy összegben is hozzájuthatnak az egy évig járó ösztöndíjukhoz, ez 1,2 millió forint kifizetését jelenti, valamint tizenegy önkormányzati fecskelakást biztosítunk az érdeklődőknek két évig úgy, hogy csak rezsit fizetnek. Ugyanakkor a munkaerőhiány miatt nyolcvan férőhelyes munkásszállót építünk egy volt iskolából – mondja Csach Gábor.

Hirdetés

A hiányszakmák körét Balassagyarmaton a helyi munkaerőigényekre alapozva állították össze. Szükségük lenne angol és angol–informatika szakos tanárokra, gépbeállítókra, gépkezelő és karbantartó technikusokra, műszaki tanárokra, gyógypedagógusokra, vízvezeték-szerelőkre, jogászokra, óvodapedagógusokra, védőnőkre, a kórházban dolgozó belgyógyászokra, pszichiáterekre, tüdőgyógyászokra is.

A nyertes pályázónak a támogatás után legalább annyi időt kell majd a városban élnie, mint ameddig az ösztöndíjat kapta, és szándéknyilatkozatot kell aláírnia egy balassagyarmati munkáltatóval arról, hogy nála munkaviszonyt létesít.

– Balassagyarmaton a közelmúlt ipartelepítései miatt a munkanélküliségi ráta csupán négyszázalékos, vásárlóerő tekintetében pedig már Péccsel, Debrecennel egy szinten vagyunk – mondja az alpolgármester. A 2013-as főtéri rekonstrukció következtében például hét új üzlet nyílt a belvárosban.

Munkaruházati kereskedés, horgászbolt, biliárdklub, órás, ötvös, régiségkereskedő, kávéház, takarékszövetkezet, drogéria, cukrászda, olvasom az utcai portálokon, cégtáblákon. Míg korábban a főtéren és a főutcán egyetlen pad sem volt, ma már egyidejűleg háromszáz ember tud leülni. Egymást érik a programok, dzsessznapokat, komolyzenei koncerteket, palóc búcsút és sörfesztiválokat tartanak.

Egy áruház parkolójában több a szlovák, mint a magyar rendszámú autó. Szlovák oldalon sincs harminc kilométeres körzetben nagyobb település, így az ottani falvak lakossága ide jár bevásárolni. „Dolgozzunk együtt!” – olvasni egy plakáton. Az áruházba mirelit- és szárazáru-feltöltőket, csemege- és sajtpulti eladókat, péket keresnek műszakpótlékkal, kafeteriával, ahogy feltüntetik, legalább 224 185 forintos bérért.

Hirdetés

Balassagyarmat hajdani világára jellemző, hogy itt született, illetve élt Horváth Endre grafikus, pengőink bankjegytervezője, Madách Imre drámaíró, Mikszáth Kálmán író, Szabó Lőrinc költő, Zórád Ernő képregényrajzoló, grafikus, illusztrátor is, de Eszményi Viktória énekesnő is.

Forrás: magyaridok

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!