Közleményt adott ki a Személyhajósok Szövetsége a dunai hajótragédiáról
11 pontból álló közlemény született a dunai hajótragédiát követően, amelyet a Személyhajósok Szövetsége tett közzé.
Az Index adta hírül, hogy a Személyhajósok Szövetsége egy 11 pontból álló közleményt tett közzé a május 29-én történt dunai hajóbaleset után.
A közlemény kiemeli: a balesetet követően a közelben álló hajók 1 percen belül megkezdték a vízbe zuhant emberek mentését, két-két embert így hamar ki tudtak húzni a Dunából. A folyó 4 km-es belvárosi szakaszán esténként átlagosan 70 db 30 és 135 méter közötti hajó közlekedik egyidőben, amely nagyon komoly figyelmet és a hajózási szabályok szigorú betartását követelik meg a kapitányoktól.
Megjegyezték: a nagy hajók utasai számára nincs előírva kötelező jelleggel a mentőeszközök viselése, vészhelyzet esetén a hajó kapitánya hívja fel erre az utasok figyelmét és adja át azokat az nekik. Erre azonban a Hableány baleseténél esély sem volt, ugyanis, mint azt megírtuk, az ütközés és a hajó elsüllyedése között rendkívül kevés idő telt el.
A közleményben továbbá az is olvasható, hogy a hajóbaleset egy megkezdett előzés során történt, melynek alapfeltétele ilyen forgalmas és szűk területen az előzést végrehajtó jármű engedélykérése az előtte haladótól, illetve az előzetes kommunikáció a manőver lefolytatásának lehetőségéről, módjáról, amit még biztonságos sebességgel végre lehet hajtani, ezzel is kizárva annak esélyét, hogy a hajók érintkezzenek egymással.
A szövetség szerint a szerdaihoz hasonló, tragikus balesetre utoljára 75 évvel ezelőtt volt példa és hozzátették, ahhoz képest, hogy naponta átlagosan 200 sétahajóút indul Budapestről, az utóbbi 30 évben 20 alatt volt azoknak az eseteknek a száma Magyarországon, ahol egy hajó műszaki hibája miatt az utasok kimentésére lett volna szükség.
A Személyhajósok Szövetségének teljes bejegyzése itt érhető el.