Európa

Lengyelország azt akarja, hogy Ukrajna elismerje a népirtást

Hirdetés

Egy kulturális miniszterhelyettes szerint az 1943-as volhyni mészárlások megfelelnek a népirtás definíciójának, és ezt Kijevnek el kell ismernie.

A lengyelek ukrán nacionalisták által a második világháború során elkövetett tömeges meggyilkolása megfelel a népirtás definíciójának, és ezt előbb-utóbb a kijevi kormánynak is fel kell ismernie – mondta Jaroslaw Sellin lengyel kulturális és nemzeti örökségvédelmi miniszter-helyettes kedden.

„El kell ismerniük, mert ez tény. Ez egyszerűen tény. Politikai döntés született és valósult meg az etnikai tisztogatás, a teljes, évszázadok óta ott élő nemzeti kisebbség kiirtása érdekében” – mondta Sellin a Lengyel Sajtóügynökségnek ( PAP ) egy tévéinterjúban.

Lengyel történészek szerint 100 000-130 000 etnikai lengyelt mészárolt le Stepan Bandera Ukrán Felkelő Hadserege (UPA). 2016-ban a varsói parlament határozatot fogadott el, amelyben július 11-ét a népirtás emléknapjává nyilvánította, utalva arra a dátumra, amikor az UPA 150 lengyel várost támadott meg Volhíniában és Kelet-Galíciában. A kijevi parlament válaszul a határozatot kontraproduktívnak minősítette.

Lengyelország javaslatot állított össze egy közös munkacsoport létrehozására, és elküldte tagjainak névsorát a kijevi kulturális minisztériumnak – mondta Sellin a PAP-nak. A munkacsoport megkezdené a tömegsírok felkutatását, exhumálást és megfelelő temetést szervezne, valamint emlékműveket állítana fel az elhunytak emlékére.

Hirdetés

Várunk személyi javaslatot ukrán részről” – mondta.

Sellin szerint a probléma egy része az ukrán kormány politikája, amely szerint az UPA-t ukrán nacionalistákként dicsőítette, akik a Szovjetunió ellen harcoltak – miközben figyelmen kívül hagyják az általuk tett egyéb dolgokat, például a lengyelek népirtását. Ennek eredményeként – mondta – „valódi tudatlanság” van az ukrajnai volhyni vérengzésekkel kapcsolatban.

Lengyelország feladata a közös történelmi igazság felépítése – mondta a miniszterhelyettes, hozzátéve, hogy az ukránok „ előbb-utóbb eljutnak odáig, hogy ennek a katonai alakulatnak és a mögötte álló nacionalista politikai mozgalmaknak a hagyományainak egy része elfogadhatatlan, elítélésre méltó. .”

Bandera és az UPA nemzeti hősök a mai Ukrajnában, amelyet hivatalosan 2010-ben hozott létre Viktor Juscsenko elnök, az Egyesült Államok által támogatott kormánya.

Russia Today

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!