EurópaVilág

Levették a világtérképről Nagy-Britanniát az USA-ban

Hirdetés

Az Egyesült Királyságot leírták az USA-ban, miután úgy látják, hogy teljesen lefoglalja a brexit, s ezért nem lehet rá építeni a nemzetközi politikában – állítja Franciaország távozóban lévő amerikai nagykövete. Eközben a szigetországban a miniszterelnök negyedszer is bevinné brexit megállapodását a parlament elé.

A britek egyszerűen nem jelennek meg a washingtoni elit látókörében, mivel brexi tmegszállottságukkal egyre jobban elszigetelik magukat – mondta a Financial Timesnak Gérard Araud, Franciaország távozóban lévő amerikai nagykövete. A nyílt fogalmazásáról ismert, 66 éves politikus 2014 óta képviselte országát az USA-ban.

Araud alig titkolta, milyen káröröm tölti el azt látva, hogy az Egyesült Királyság jelentőségének csökkenésével párhuzamosan nő Franciaország súlya az Egyesült Államok külpolitikájában. – Az Egyesült Királyság eltűnt – jelentette ki. – Ezt a brit nagykövet mondta nekem, és imádtam ezt a megjegyzését. Minden egyes alkalommal, amikor a brit hadsereg képviselői találkoznak amerikai kollégáikkal, az utóbbiak a franciákról beszélnek.

A távozó nagykövet emellett „primitívnek és brutálisnak” minősítette Donald Trumpot, az USA elnökét, aki elszabadult hajóágyúként kommunikál, de egyetért vele abban, hogy évtizedeken át elnézték Kínának a szellemi termékek ellopását, ami helytelen volt. Az amerikai elnök szerinte nem hisz a liberális világrendben, a nyugati országok dominanciájában a világon, amely Nyugat-Európában azt jelenti, hogy 1945 óta nem volt háború. Úgy látja, hogy az egyensúly változik: az USA marad a világ vezető hatalma, de viszonylagos túlsúlya csökken és Kína újra a világpolitika színpadára lépett.

Eközben Theresa May brit miniszterelnök egyre keményebb harcra kényszerül azért, hogy megtarthassa az állását, és befejezhesse küldetését, az Egyesült Királyság kivezetését az EU-ból – derül ki a Bloomberg összefoglalójából. Ennek sikere azonban legnagyobb ellenfelén, Jeremy Corbynon, az ellenzéki Munkáspárt elnökén múlik.

Hirdetés

A kormány legbefolyásosabb miniszterei úgy vélik, hogy egy EU-s brexitmegállapodást akkor lehet elfogadtatni a londoni parlamenttel, ha Corbyn – lehetőleg még ezen a héten – úgy dönt, hogy ez a saját és pártja érdeke. A helyzet azonban az, hogy szemben Mayjel Corbynnak nem sürgős a brexit.

A sajtónak kiszivárogtatott információk szerint May újabb hazárdjátékba kezd: egy kiválási törvényjavaslatba csomagolva újra beviszi a parlament elé a kormánya és az EU még novemberben megkötött brexitmegállapodását. Ez lenne a negyedik kísérlet, az előző három alkalommal a képviselők – bár egyre csökkenő különbséggel, de még az utolsó körben is majdnem hatvan szavazattal – leszavazták a tervet.

A miniszterelnök két körülménnyel igyekezhet megfordítani ezt a helyzetet. Egyrészt azt mondhatja, hogy ha most átmegy a javaslata, akkor a szigetország még a május végi európai parlamenti választás előtt kiléphet az EU-ból, következésképpen nem kell elindulnia ezen. A közvélemény-kutatások szerint a torykra óriási vereség vár ezen a szavazáson, mert Nigel Farage új Brexit Pártja elvinné a kilépést akaró konzervatív szavazókat. Más kérdés, hogy ha októberben megállapodás nélkül is kiléphet az ország az unióból, akkor mennyire érdekli ez a konzervatív párt vezető politikusait – végül is nem hazai parlamenti választásról van szó.

A másik érv a kormány javaslata mellett, hogy mivel ez egy törvényjavaslat, ezért a képviselők módosító indítványokat nyújthatnak be vele kapcsolatban. Így módjuk van kiegészíteni azokkal a változtatásokkal, amelyeket kifogásolnak a kormány alkuján. Más kérdés, hogy az EU világossá tette: csak azt az egyezséget, kompromisszumot fogadja el, amelyet a londoni vezetéssel kötött, és amelyre többször rábólintottak az EU-tagállamok állam- és kormányfői.

Ha a kormány végül – valószínűleg már a jövő héten – beviszi a törvényhozás elé a kilépési törvényjavaslatot és azt elutasítják, akkor ebben a parlamenti ciklusban már nem próbálkozhat újra. Az államfő feloszlathatja a parlamentet és összehívhat egy újat, ami hosszú procedúra, de van egy előnye a képviselők nézőpontjából: nem kell új parlamenti választást tartani.

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!