Tech

Ma egy újabb vakcinát hagy jóvá az EU!

Hirdetés

Zajlik a vakcinák versenyfutása: eddig Európában csak egy, az amerikai-német vakcina (Pfizer-BionTech) kapott engedélyt, és ma egy másik amerikai vakcinát (Moderna) is jóváhagyhat az unió gyógyszerhatósága. Csak a vakcina a megoldás a járvány ellen, de a tömeges oltásra még várni kell, amíg nem kapunk elegendő oltóanyagot.

Eddig Magyarországon a német-amerikai Pfizer-vakcinával kezdték meg az egészségügyi dolgozók oltását, tegnap is abból érkezett egy újabb, több tízezres adag. De ha minden igaz, ma egy újabb, amerikai oltóanyagot engedélyezhet az európai gyógyszerhatóság, és ha a Moderna vakcinája megkapja a jóváhagyást, hamarosan abból is érkezhet Magyarországra. Már kaptunk tesztelésre pár ezer darabot az orosz oltásból is, amellyel Oroszországban már tömegesen oltanak, de Szputnyik vakcina még nem kapott magyar, illetve EU-s engedélyt, hasonlóan a brit AstraZeneca-vakcinához, amellyel az angolok már oltanak, de az unióban még nem szabad.

A kínaiak már szintén oltanak a saját vakcinájukkal, de az EU-ban még arra nincs engedély. Szóval sokféle vakcina van már a piacon, de egyelőre csak egynek – mától talán kettőnek – van európai engedélye, a többinek még nincs, ráadásul a már engedélyezett vakcinából sem kapunk eleget. A magyar kormány eddig 17,5 millió különböző vakcinát kötött le szerződésekkel – csak győzzük kivárni, míg ideérnek. De addig is, aki előre akar kerülni a sorban, regisztráljon a vakcinainfo.gov.hu oldalon!

1. A Pfizer-BionTech vakcinája, a Comirnaty

 

Hirdetés

Fotó: Kisbíró/kisujszallas.hu

 

Gyártó: Németország és USA

Elérhetőség: Az elsők között engedélyezték Európában és az USA-ban is. Magyarországon eddig csak ezzel a vakcinával oltották az egészségügyi dolgozókat, eddig összesen 70 ezer adag érkezett belőle.

Típus: mRNS vakcina

Hirdetés

Nem legyengített vírust, hanem a koronavírus örökítőanyagát, azaz RNS-ét juttatják a szervezetbe úgy, mint egy üzenetet az immunrendszernek, ezzel stimulálva, hogy reagáljon. Ezt az RNS-t pedig nano-zsírcseppekbe, lipidekbe csomagolják.

Hatékonyság: 95%

Milyen régi a technológia? Ez a legújabb technológia, ám nem „pikkpakk” lett kész: az alapján már évek óta dolgoztak, csak most tökéletesítették.

Tárolás: A koronavírus RNS-e nagyon érzékeny, ezért -90, -60 fokon kell tárolni, felengedés után pedig maximum 5 napig 2- 8 fokon.

2. Moderna

 

Hirdetés
Hirdetés

Photo by JOEL SAGET / AFP

 

Gyártó: USA

Elérhetőség: Az Európai Gyógyszerügynökség január 6-án dönt arról, hogy javasolja-e az engedélyeztetését. Ha igen, a Pfizer után ez lehet a 2. vakcina, ami egész Európában engedélyt kap.

Típus: mRNS-vakcina

A koronavírus örökítőanyagát, azaz RNS-ét juttatják a szervezetbe, úgy, mint egy üzenetet az immunrendszernek, ezzel stimulálva, hogy reagáljon. Ezt az RNS-t pedig nano-zsírcseppekbe, lipidekbe csomagolják.

Milyen régi technológia: A legújabb technológia, ám akkor sem „pikkpakk” lett kész: az alapján már évek óta dolgoztak, most lett tökéletesítve.

Tárolás: Mivel ez is mRNS technológiával készült, ezért hasonlóan érzékeny, mint a Pfizer- BionTech vakcinája, ám ezt mégis úgy alkották meg, hogy elég -20 fokon tárolni.

Hatékonyság: 94,1%

3. Az AstraZeneca vakcinája, a Janssen

 

Coronavirus: AstraZeneca vaccine against COVID-19. Montreal, December 29, 2020.
Coronavirus: Vaccin AstraZeneca contre la COVID-19. Montreal, 29 decembre 2020.

 

Gyártó: Nagy-Britannia és Svédország

Elérhetőség: Nagy-Britanniában már engedélyezték, a használatát január 4-én el is kezdték, ám az európai uniós engedélyre még várni kell.

Típus: vektorvakcina

Nem legyengített vírust, hanem a SARS- Cov2 koronavírus tüskefehérjéjét juttatják be a szervezetünkbe egy másik, ártalmatlan vírusba ültetve, így az immunrendszerünk már reagál erre az ártalmatlanított vírusra is.

Milyen régi technológia? 20 éve ismert és alkalmazott technológia.

Tárolás: stabilak, gyártásuk és szállításuk könnyű, és normál, 2-8 fok közötti hűtőszekrény-hőmérsékleten tárolható

Hatékonyság: 95%

4. Szputnyik V

 

Egy nővér éppen a Sputnik vakcinát adja be Moszkvában. (Photo by Natalia KOLESNIKOVA / AFP)
Fotó: AFP

 

Gyártó: Oroszország

Elérhetőség: Oroszországban, Fehéroroszországban és Argentínában már engedélyezték és elkezdődött az emberek tömeges oltása is. Hazánk csatlakozott a 3-as fázisú klinikai vizsgálatokhoz, hamarosan 3000 önkéntes kaphatja meg a vakcinát.

Típus: vektorvakcina

A technológia lényege, hogy egy másik, ártalmatlan vírusba ültetve juttatják be a szervezetünkbe a SARS- Cov2 tüskefehérjéjét, így az immunrendszerünk már reagál erre az ártalmatlanított vírusra is.

Milyen régi technológia: 20 éve ismert és alkalmazott technológia.

Tárolás: stabilak, gyártásuk és szállításuk könnyű, és normál, 2-8 fok közötti hűtőszekrény-hőmérsékleten tárolható

Hatékonyság: 95%

5. Sinopharma és Sinovac vakcinák

 

Fotó: Getty Images

 

Gyártó: Kína

Elérhetőség: Kínában több mint 1 millió, az arab világban pedig mintegy százezert embert oltottak be vele. Európában még nem kapott engedélyt.

Típus: inaktivált koronavírust tartalmaz

Ebben a vakcinában genetikai anyagukban károsított vírusokat használnak, melyek replikálódni nem képesek, de immunválaszt ki tudnak váltani. Viszont nem betegít meg, mint az élő, de legyengített vírust tartalmazó vakcina. Ez adható legyengült immunrendszerrel rendelkezőknek is.

Milyen régi technológia: A legrégebbi, 50 éves technológia, de sokan már elavultnak tartják, az amerikaiak például kapásból elvetették, mert veszélyesnek tartják. A kínaiak viszont állítják: minden mást is kipróbáltak, és messze ez volt a legeredményesebb.

Tárolás: stabilak, gyártásuk és szállításuk könnyű, és normál, 2-8 fok közötti hűtőszekrény-hőmérsékleten tárolható

Hatékonyság: 86%

Forrás: Ripost

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!