Európa

Macron és Conte lesöpörhetik Salvini intézkedéseit

Hirdetés

Rómában fogadta tegnap este Giu­seppe Conte olasz miniszterelnök Emmanuel Macron francia államfőt.

A  látogatás előtt az olasz sajtóban megjelent cikkek szerint Macron többek között azért érkezett Olaszországba, hogy arról a megállapodásról tárgyaljanak, amelyet szeptember 23-án Máltán írna alá a máltai, az olasz, a francia és a német belügyminiszter. Sajtóinformációk szerint az egyezmény alapján Németország és Franciaország átvenné az Olaszországba tengeri úton érkező menedékkérők 25-25 százalékát, Róma tíz százalékukat hajlandó az országban tartani, az viszont kérdés, mi történne az érkezők fennmaradó negyven százalékával. A Corriere della Sera szerint Spanyolország és Görögország is csatlakozik a migrációs megállapodáshoz, ugyanakkor az olasz külügyminiszter és a kormányfő nyilatkozatai alapján egy kötelező kvótáról is szó lehet, hiszen a napokban mindketten állást foglaltak a mechanizmus mellett.

A francia és az olasz kormány között korábban sokszor feszült ellentét, Macron római látogatása a két ország javuló viszonyát jelzi – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Molnár Anna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, aki kiemelte, nem új keletű dolog, hogy az olasz kormány a menekültek szétosztását sürgeti.

Matteo Salvini azt hangoztatta belügyminiszterként, hogy nem nyitja meg a kikötőket a bevándorlókat szállító hajók előtt, más uniós tagországok felé igyekeztek irányítani azokat. A szakértő szerint most Róma számára kiszámíthatóbb keretek közé szorítanák ezt a folyamatot, hogy a mentőhajók ne vesztegeljenek hetekig a Földközi-tengeren, hanem a fedélzeten lévők hamarabb partra szállhassanak. Molnár Anna hozzátette:  Olaszországban még a Gentiloni-kormány idején bevezettek egy magatartási kódexet a nem kormányzati szervezetekkel szemben, amelyet valószínűleg továbbra is alkalmazni fognak. Bár Conte szeptember elején még ügyvezető miniszterelnökként ígéretet tett a szigorú migrációs politika folytatására, azt lehetett tudni, hogy változtatni fognak, mivel a Demokrata Párt (PD) mindenképp reformokat akar. Ami emellett továbbra is fontos Róma számára a bevándorlás elleni küzdelemben az a Líbiával való együttműködés. Nem véletlen, hogy tegnap Conte a tripoli székhelyű nemzeti egységkormány vezetőjével, Fájez esz-Szarráddzsal tárgyalt Rómában.

Az olasz kormány a Salvini nevéhez fűződő szigorú migrációs intézkedéseken valószínűleg változtatni fog, de ez a folyamat hosszú ideig eltarthat –  véli a szakértő. Sergio Mattarella államfőnek már a jogszabályok aláírásakor voltak módosító javaslatai, a PD és az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kormánya most is erre hivatkozva akar változtatni a jelenlegi migrációs törvényeken. Kérdés viszont a szakértő szerint, hogy ez milyen hatással lesz a migrációs folyamatokra, illetve az, hogy megmarad-e a kormánytöbbség. Ameddig a többség megmarad, addig nem lesznek előrehozott választások, a bevándorlásellenes Ligát vezető Salvini viszont csak akkor tudna lépéseket tenni és mozgósítani, amennyiben erre sor kerülne.

Hirdetés

Molnár Anna úgy véli, nehéz megjósolni mi várható az október végi umbriai regionális választáson. A legfrissebb felmérések szerint a jobbközépet alkotó Liga, valamint a Forza Italia és az Olaszország Fivérei (Fratelli d’Italia) jelenleg pár százalékkal megelőzi a PD és az M5S balközép koalíciót. A docens ugyanakkor hozzátette, hogy a vizsgálatot még azelőtt készítették, hogy Matteo Renzi kivált volna a PD-ből, ez a lépés ugyanis változásokat hozhat. Renzi célja egyébként a szakértő szerint a demokratáktól való elszakadással valószínűleg az, hogy a PD a jövőbeli új frakcióval együttműködve meg tudjon erősödni, az viszont kérdés, hogy bejön-e a volt kormányfő lépése.

Forrás: Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!