Világ

Magyar nyelvű cikket közölt a The New York Times – nem tesszük zsebre

Hirdetés

A terjedelmes írás a hazai helyzet mellett a Közép-Európát átszövő korrupcióról és az Európai Unió szerintük elhibázott agrártámogatási rendszeréről is leszedi a keresztvizet.

„A The New York Times 2019 folyamán kilenc országban végzett kutatása arra az eredményre jutott, hogy a támogatási rendszer szándékosan zavaros, durván aláássa az Európai Unió környezetvédelmi céljait, korrupcióval és önérdekkel átszőtt.” – többek között ezzel a megállapítással nyit az a cikk, melyet az amerikai liberális napilap valószínűleg története során először magyarul is közölt internetes oldalán.

A lap nem kevesebbet állít, mint hogy az EU és a brüsszeli vezetés csak azért nem reformálja meg a leplezetlen korrupcióval járó agrártámogatási rendszert, mert szerintük ez az egyik legfontosabb eszköze az amúgy is ingatag lábakon álló unió egyben tartásának – írja az interjút szemléző Index.

Ha nekimennének ennek a rendszernek azért, hogy megfékezzék a visszaéléseket az újabb tagállamokban, törésvonalak jelennének meg az európai politikában és gazdaságban – fogalmaz a The New York Times.

Miközben az Európai Unió azzal hirdeti a támogatási programot, hogy az a keményen dolgozó gazdák alapvető fontosságú biztonsági hálója, tanulmányok sora jelent meg arról, hogy a pénz 80 százalékát a támogatottak 20 százaléka kapja. A legnagyobb támogatást élvezők között pedig vannak olyanok, akik a pénzt politikai hatalom megszerzésére fordították – írja az amerikai lap.

Hirdetés

A lap legnagyobb terjedelemben a magyar helyzettel foglalkozik, hazai gazdálkodókat szólaltat meg.

Orbán Viktort a cikk olyan vezetőként említi, aki széleskörűen igyekszik kizsákmányolni a támogatási rendszert. A lap hozzáteszi azt is, hogy Magyarországon ahelyett, hogy a nagy földterületek kis- és közepes gazdálkodókhoz kerültek volnatöbbnyire a kormánypárt szövetségeseinél kötöttek ki. A lapnak Ángyán József korábbi agrárállamtitkár is nyilatkozott, aki arról beszélt, hogyan alakult át a hazai birtokszerkezet és hogyan kerültek állítása szerint a földek a Fidesz-közeli nagygazdák birtokába.

A magyar példa mellett kitérnek Csehországra, Bulgáriára és Szlovákiára is: utóbbival kapcsolatosan Jan Kuciak oknyomozó újságíró meggyilkolását vették bele az írásba, kifejtve: Kuciak épp azt kutatta, olasz maffia miként épült be a helyi mezőgazdaságba. A közép-európai térségből többek közt kiemelik Andrej Babis cseh miniszterelnök példáját, akinek agrárvállalkozásai csak tavaly 42 millió dollárnyi ( 12,4 milliárd forint) uniós támogatásban részesültek.

Az eredeti cikk ITT érhető el.

Forrás: Blikk

Hirdetés

A kép illusztráció

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!