Magyar Világsiker régészeti projekt: ismét maradandót tettünk!
OSZD MEG másokkal is. AZ MTA is beszámolt róla!
A neolitikum eseményeivel kapcsolatban olyan világsikerű régészeti projektben vettek részt a magyarok, amire büszkék lehetünk.
Ez a projekt nem más, mint a nemrég az M6-os autópálya építésénél megtalált, majd feltárt újkőkori település, és az ezzel kapcsolatos tudományos régészeti feltárás és kutatás. Az MTA BTK Régészeti Intézet tudományos tanácsadója, a British Academy tagja a napokban vehette át Kínában azt a szakmai elismerést, amely a világ tíz legjobb régészeti projektje közé sorolta az alsónyékit.
Sanghajban kétévente rendezik meg a Shanghai Archaeology Forumot, amelyen a Field Discovery kategóriában a világ legjobb tíz régészeti projektje közé választották. A feltárási munkák közben derült ki, hogy egyetlen nagy lelőhelyről van szó, ugyanis kezdetben több ponton párhuzamosan találtak újkőkori régészeti leleteket. A feltárásokat még 2006-ban kezdték és 2009-ben fejezték be, de a tudományos nem terepre szoruló kutatások azóta is folynak. Az anyagok és az egész leletegyüttes feldolgozása kiemelkedő fontosságú forrásanyagként szolgál Kelet-Közép-Európa és Délkelet-Európa csatlakozó területeinek újkőkori kutatásához is.
Nem véletlen, hogy óriási világsikert aratott a magyarok munkája a tudományos világban. Rengeteg mindent megtudtak Alsónyék lakóiról. Többek között azt, hogy a Balkánról érkeztek, és eredetileg földművelők voltak. Jól értettek a leletek alapján a házépítéshez vagy a földműveléshez, állattenyésztéshez is. Az 1300 évig folyamatosan lakott település mérete az újabb balkáni bevándorlók beköltözéssel egyre csak nőtt. Egy jelentős kereskedelmi központ lehetett a maga idejében.
Rendkívül leletgazdag volt a helyszín, ugyanis a szakemberek több mint 120 gerendaszerkezetű, robosztus házat és 2300 sírt tártak fel. A szakemberek évre pontosan meg tudták állapítani ennek a beköltözési hullámnak az idejét. Volt olyan időszak, amikor a település lakossága ÖTVENSZER annyi lett hirtelen. Ennek oka valószínűleg valamilyen járvány lehetett, az egyik maradványban ugyanis tuberkulózis jelei voltak kimutathatók.
Forrás: avilagtitkai.com