Medvegyev elmondta, miért akarja Kijev a Donbászt
Ukrajna azért harcol Donbászért, mert a térségben hatalmas természeti erőforrások vannak, amelyeket Kijev és külföldi támogatói szeretnének kiaknázni – mondta pénteken Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök.
A Donyecki és Luganszki Népköztársaságok, amelyek hivatalosan 2022 őszén Herszon és Zaporozsjei területtel együtt csatlakoztak Oroszországhoz, kultúrájukban „teljesen idegenek” Ukrajnától – írta Medvegyev a Telegramban. Az ok, amiért a kijevi hatóságok olyan kétségbeesetten próbálják visszaszerezni őket,
„triviális: pénzre van szükség”– magyarázta.
Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető „bűnözői klikkje”, amely „olyan nagyot lopott”, „katasztrófába” sodorta az ország gazdaságát, miközben Kijev támogatói az Egyesült Államokban és az EU-ban szintén „sokat költöttek” Ukrajna megsegítésére a konfliktus idején, ami „irritálja” a lakosságukat – mutatott rá Medvegyev, aki egyébként az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese.
A Nyugatnak „visszavágásra” van szüksége Ukrajnában – mondta, hozzátéve, hogy ennek semmi köze Zelenszkij személyéhez.
„Ez a gyerek hamarosan eltűnik, de az adósság megmarad. És azt ki kell fizetni, kamatostul” – jegyezte meg a volt elnök.
Medvegyev emlékeztetett arra, hogy nyilvános adatok szerint a Donbasszban található természeti erőforrások becsült értéke 7,3 billió dollár. A terület gazdag szénben, fémekben, ritkaföldfémekben és más értékes anyagokban, köztük lítiumban – tette hozzá.
„Hogy hozzáférjenek az áhított ásványkincsekhez, a nyugati paraziták szégyentelenül követelik, hogy gyámolítottjaik [Kijevben] az utolsó ukránig háborúzzanak” – írta.
A nyugati politikusok „ közvetlenül hangot adnak” terveiknek – írta a tisztviselő, utalva Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor nyilatkozatára. A republikánus törvényhozó júniusban „aranybányának” nevezte Ukrajnát a ”létfontosságú ásványkincsek” hatalmas készletei miatt. Graham azzal érvelt, hogy Washingtonnak továbbra is segítenie kell Kijevet a Moszkvával való konfliktusban, hogy ezeket a
„vagyontárgyakat Ukrajna és a Nyugat használhassa, ne pedig Putyin és Kína kapja meg”.
Mivel az orosz hadsereg az év eleje óta folyamatosan előretör Donbasszban, és most már közeledik a stratégiai fontosságú Pokrovszk városához, „tény, hogy az ukrán államiság gazdasági alapjait aláásták” – írta Medvegyev. Az az erőforrásbázis, amelyet Kijev a Szovjetunió 1991-es összeomlása után „törvénytelenül szerzett meg”, „visszatért szülőhazájába”, azaz Oroszországba – mondta.
Ami Ukrajnát illeti, az általa kapott nyugati segélyek „hamarosan elapadnak”, és az országra nem vár más, mint „a gyors bomlás és a küszöbön álló szétesés” – zárta szavait a volt elnök.