Tech

Megdöbbentő, ami kiderült a grillezett húsokról a legújabb kutatások szerint!

Hirdetés

A grillezett húsok heterociklusos aromás aminókat bocsátanak ki, ez pedig rákhoz vezető bélelváltozásokat idézhet elő. Az alumíniumtálak használatakor pedig alumínium kerül az ételbe – állítja egy friss kutatás.

De mégis, mennyire kell félni, mennyire megalapozott a a Csinani Egyetem kutatója az Amerikai Kémiai Társaság Environmental Science & Technology című szakfolyóiratában megjelent kutatása?

Fontos, hogy grillezés után öltözzünk át másik ruhában és alaposan mossuk is át azokat, mert a piszkos ruhák állandó gócforrásai lehetnek a ráknak.

Erre nemrég egy új, frissen megjelent tanulmány világít rá, mely azt is megállapította, hogy grillezés során rákkeltő anyagokkal érintkezhet a szervezetünk.

Korábban már az Egészségügyi Világszervezet is pedzegette azt, hogy a grillezés nem igazán tesz jót az egészségnek, sőt, rákos sejtek burjánzását segítheti elő. Az úgynevezett policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) bőrön át történő felszívódásától még a ruházat sem véd meg teljesen. Ezek akkor keletkeznek, amikor zsír, szaft vagy olaj ég el a parázson.  Ekkor a füsttel a magasba emelkednek és a grillezett ételeken is lerakódnak. Az ilyen szénhidrogének nagy mennyiségű felvétele növeli a rákhoz vezető bélelváltozások és a légzőszervi megbetegedések kialakulásának kockázatát.

Hirdetés

Lao és munkatársai húsz olyan fiatal férfi vizeletmintáját vizsgálták, akik Kanton városában két és fél órán át grilleztek. Egyharmaduk grillezett ételt evett, a hússütő közelében állt és belélegezte a füstöt. Egy másik csoportjuk ugyanúgy a grill mellett állva lélegezte be a füstöt, de nem evett az ételből. Egyharmaduk nem evett semmit, és arcán maszkkal állt a közelben. Az elemzések szerint a húst fogyasztók vizeletében volt a legmagasabb a PAH-szint, és a bőrön át több káros anyagot vett fel a férfiak szervezete, mint belélegzés útján. A vizsgálatban kimutatott 16 különböző PAH a ruhájukon is lerakódott.

Aki húst grillez, az más káros anyagokkal is kapcsolatba kerül, például a heterociklusos aromás aminókkal (HAA), amik szintén rákhoz vezető bélelváltozásokat idézhetnek elő. Ezek akkor keletkeznek, amikor túl forrón és túl sokáig sül a hús vagy más fehérjetartalmú élelmiszer. Ezért nem szabad semmilyen elszenesedett ételt megenni; minden megégett részt le kell vágni róluk. Az alumíniumtálak megakadályozhatják az égést, de a savak és sók hatására az alumínium az ételekre kerülhet.

Ezért kerülni kell, hogy a savtartalmú vagy sós ételek, például a paradicsom, a sós lében úszó sajtok, vagy a citromlében pácolt halfilé közvetlen kapcsolatba kerüljön az alumíniummal.

Forrás: avilagtitkai

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!