EurópaVilág

A Pentagonból szivárgott ki: Az USA-nak kétségei vannak az ukrán ellentámadást illetően

Hirdetés

Az amerikai hírszerzés által kiszivárogtatott dokumentumok a Washington Post szerint borús képet festenek Ukrajna várva várt ellentámadásáról. Ha a dokumentumok valódiak, akkor kétségeket ébresztenek Kijev azzal kapcsolatban, hogy képes lesz-e a következő hónapokban a nagyobb harci műveletek fenntartásához szükséges embereket és lőszert biztosítani.

 

A kiszivárgott anyag egyes részei a múlt hónapban kezdtek el keringeni az interneten. A „szigorúan titkosnak” minősített akták amerikai fenntartásokat fednek fel a közelgő ellentámadással kapcsolatban, és arra figyelmeztetnek, hogy a csapatok és lőszerek hiánya azt jelentheti, hogy Ukrajna nem fogja elérni azokat az ambiciózus célokat, hogy visszaszerezze az elveszített területeit a tavasz folyamán – írta hétfőn a The Washington Post.

„A kiképzés és a lőszerellátás tartós ukrán hiányosságai valószínűleg megterhelik az előrenyomulást és súlyosbítják a veszteségeket az offenzíva során”

– áll a dokumentumban, amely a továbbiakban Oroszország szilárd védelmi létesítményhálózatát említi a déli Herszon régióban, és rámutat Kijev folyamatos „erőfejlesztési és fenntartási hiányosságaira”.

A dokumentum azt is feltételezi, hogy az ukrán erők célja a déli és keleti területek elfoglalása lesz, nyilvánvalóan abban a reményben, hogy elvágják a Krím felől előretörő orosz csapatok útját. A hírszerzési értékelés azonban csak „szerény” sikert jósol e célok megvalósításában.

Hirdetés

A Nemzeti Hírszerzési Tanács által készített külön titkos tájékoztató, amelyet a Capitol Hillen csak egyes törvényhozók láthattak, arra a következtetésre jutott, hogy a kijevi ellentámadás valószínűleg nem lesz olyan sikeres, mint a tavaly őszi műveletek, amelyek a The Washington Post által idézett források szerint egyes területek visszaszerzését eredményezték.

Egy másik kiszivárgott dokumentum, amelyet a Wall Street Journal idézett vasárnap, szintén arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna „fenyegető légvédelmi válsággal” néz szembe, ami megakadályozhatja, hogy a hadsereg összegyűjtse az ellentámadáshoz szükséges frontharcos erőket. Az elemzés azt jósolja, hogy a jelenlegi fogyasztási ütem mellett Kijev valamikor ezen a héten kimeríti Buk légvédelmi rakétakészletét, május 3-ra pedig az összes S-300-as lőszerét, így az légtere nagyrészt védtelen marad.

Bár a kiszivárogtatás teljes terjedelme – valamint a dokumentumok valódisága, amelyek közül néhányat úgy tűnik, hogy manipuláltak – továbbra sem világos, Chris Meagher, a Pentagon szóvivője elismerte, hogy az akták „úgy tűnik… érzékeny és szigorúan titkos anyagot tartalmaznak”.

Egy hétfői tájékoztató során elhangzott, hogy mind a Pentagon, mind az Igazságügyi Minisztérium vizsgálja az ügyet, és hogy büntetőeljárás folyik a jogosulatlan közlések forrásának megállapítására. A The New York Times korábbi jelentése szerint összesen több mint 100 oldalnyi anyagot szivárogtattak ki.

A dokumentumhalmaz rengeteg információt tartalmaz az Egyesült Államok és a NATO ukrajnai haditerveiről, többek között a kiképzés és a fegyverszállítások ütemtervét, a lőszerkiadásokra vonatkozó adatokat, az ukrán harci egységek felépítését, a becsült orosz és ukrán veszteségeket, és a jelek szerint a helyszínen lévő külföldi különleges erőkre vonatkozó információkat is. A tisztviselők azonban nem voltak hajlandóak megerősíteni a tartalmuk pontosságát, csak annyit mondtak, hogy vizsgálják a kiszivárogtatás körülményeit.

Hirdetés

Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.

Kiemelt kép: Ukrán katona az ukrán nemzeti zászlót lengeti egy páncélozott szállítón (APC) tetején állva. © Alexey Furman / Getty Images

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!