Elmondta az amerikai szakértő, mi lesz Ukrajnával, ha Trump nyer
Jövőre elnökválasztás lesz az Egyesült Államokban, jelenleg úgy néz ki, van rá reális esély, hogy Donald Trump lesz a következő amerikai elnök. A republikánus politikus többször is egyértelműen kifejtette, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítené Oroszországot és Ukrajnát és rövid időn belül lezárná a háborút. Michael O’Hanlon, a Pentagon nemzetbiztonsági szakértője a Sky Newsnak beszélt arról, mi lesz Ukrajnával, ha Trump lesz a következő amerikai elnök.
O’Hanlon azzal kezdi eszmefuttatását, hogy szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök arra számít, hogy Trumpnak köszönhetően meg fogja tudni azokat az ukrajnai területeket, melyeket meg tudott szerezni, de erről abszolút nem biztos, hogy szó van.
Az amerikai szakértő szerint biztos, hogy Trump a tárgyalásokat fogja preferálni a Biden-kormány háborút támogató politikájához képest, de nagyon valószínűtlen, hogy az orosz elnök ezzel el tudja érni az összes háborús célját.
TRUMP NYOMÁST FOG RÁ GYAKOROLNI. AZ OROSZ ELNÖK NEM FOG OLYAN JÓ MEGÁLLAPODÁST KAPNI, MINT AMIT REMÉL, TRUMP PEDIG EREDMÉNYEKET VÁR MAJD EL”– véli O’Hanlon.
PUTYINNAK VALÓSZÍNŰLEG FEL KELLENE ADNIA PÁR CÉLJÁT, LEGYEN SZÓ ARRÓL, HOGY UKRAJNA KINN MARAD A NATO-BÓL VAGY TERÜLETEK MEGTARTÁSÁRÓL, MELYEKET ELFOGLALT, VAGY MÁS CÉLOKRÓL”– fogalmazott az amerikai szakértő.
O’Hanlon úgy véli, a Nyugat hibázott azzal, hogy úgy gondolta, hogy Oroszország nem lesz képes az első offenzíva kudarca után újabb támadóműveleteket folytatni, most úgy néz ki, minél tovább húzódik a háború, annál nagyobb az esélye annak, hogy az orosz hadsereg még nagyobb területet foglal el Ukrajnán belül, még úgy is, ha fennmarad az amerikai támogatás jelenlegi üteme.
A szakértő szerint, ha Biden nyer, neki is meg kell fontolnia azt, hogy visszavágja Ukrajna támogatását, mivel az ukrán hadsereg támadóképességének fenntartása hosszabb távon is rengeteg pénzt fog felemészteni.
O’Hanlon egyike lehet azoknak a szakértőknek, akik csalódtak Ukrajna képességeiben, látván a “nyári offenzíva” igencsak visszafogott eredményét. Mint ismert: a kijevi kormány nyugati szövetségesei példátlan mennyiségű fegyvert küldtek az ukránoknak, de nem voltak képesek egyetlen nagyobb települést sem felszabadítani több mint négy hónap alatt. Emiatt már több szakértő is beszélt arról, hogy a NATO legmagasabb szintjein is úgy érzik, hogy értelmetlen hosszú távon a szövetség védelmi képességeit és gigantikus mennyiségű pénzt beáldozni Ukrajna támogatásába.