EurópaVilág

Miközben a nyugatiak segélyt küldenek, Ukrajna korrupt elitje így profitál a konfliktusból

Hirdetés

A tisztviselők és az oligarchák a Kijevnek küldött pénzügyi támogatás nagy részét átirányították.

Oroszország ukrajnai katonai offenzívájának kezdete óta az Egyesült Államok, az Európai Unió – és szövetségeseik –  126 milliárd dollár értékű segélyt nyújtottak Kijevnek, ami majdnem megegyezik az ország teljes GDP-jével. Sőt, ukránok milliói találtak menedéket az EU-ban, ahol lakhatást, élelmet, munkavállalási engedélyt és érzelmi támogatást kaptak. A hatókör még nyugati mércével is óriási. Figyelembe véve, hogy a blokk finanszírozta Kijevet, miközben megbirkózik egy saját gazdasági és energiaválsággal, a segítség talán különösen figyelemre méltó. 

Kijev végeláthatatlan finanszírozási kérelmét gazdaságának a háború miatti összeomlására alapozza, és arra, hogy „ellen kell állnia az orosz agressziónak”. 

De a segély eléri-e a rendeltetési helyét?

Míg Ukrajnában minden 60 év alatti férfit érintő általános mozgósításon ment keresztül, sok volt és jelenlegi magas beosztású tisztviselő, politikus, üzletember és oligarcha biztonságban külföldre költözött – főként az EU-ba. 

Hirdetés

Az ukrán elitek tömeges menekülése már a fegyveres konfliktus előtt megkezdődött. 2022. február 14-én az ukrán elnök „A nép szolgája” parlamenti frakciójának 37 képviselője hirtelen „ eltűnt ”. Ha nem tiltották volna meg a parlamenti képviselőknek, hogy másnap elhagyják az országot, biztosan mások is csatlakoztak volna hozzájuk. Mindeközben a volt tisztviselők és oligarchák nagyobb mozgásszabadságot élveztek. A  La Repubblica olasz lap szerint 20 üzleti repülőgép szállt fel Kijevből 14-én is a boriszpoli repülőtér.

Mágnások álltak a sor elején. Vadim Novinszkij vállalkozó és parlamenti képviselő, Vaszilij Hmelnyickij és Vadim Sztolar üzletemberek, Vadim Neszterenko és Andrej Sztavnitzer charterjáratokkal hagyták el az országot. A milliomos politikus, Igor Abramovics 50 fős magánrepülőjegyet foglalt Ausztriába – rokonokat, üzleti partnereket és párttársakat vitt a fedélzetre. Az oligarchák Kijevből Nizzába, Münchenbe, Bécsbe, Ciprusra és más uniós célállomásokra repültek. Üzletemberek másik csoportja magánrepülőgépeken szállt fel Odesszából. A Vostok Bank tulajdonosa Izraelbe indult, míg a Transship csoport vezetője Limassolba repült. Az odesszai régió egykori kormányzója, Vlagyimir Nyemirovszkij Sztalkanat is elhagyta az országot.

2022 nyarán és kora őszén az „Ukrainska Pravda” több oknyomozó dokumentumfilmet készített a szolgálatra alkalmas ukrán milliárdosokról és tisztviselőkről, akik a háború alatt a Côte d’Azur-on nyaraltak. A „Monacói zászlóalj” című ironikus filmben ukrán oligarchák pihennek villáikban, kastélyaikban és jachtokon. Az első részben Konstantin Zhevago üzletembert láthatjuk, aki az Interpol keresett listáján szerepel , amint 70 millió dollárt érő magánjachtján pihen. A jacht a Côte d’Azur partvonalát díszíti, miközben Zhevago családja kiszáll. Együtt vitorlázik Alekszandr Jaroszlavszkij harkovi vállalkozó, aki megígérte, hogy eladja jachtját, és átutalja az összeget Harkov helyreállítására.

Az „Ukrainska Pravda” újságírói bepillantást nyerhettek a franciaországi Surkis fivérekbe is, akik jelenleg évi 2 millió euró értékben bérelnek lakásokat. Mindeközben a monacói kaszinó közelében egy 300 000 dolláros Bentley-t, ami az ukrán üzletember, Vadim Ermolaev tulajdona volt, Eduard Kohant, az Euroenergotrade társalapítóját pedig Monte Carlo egyik elegáns szállodájában látták.

Ukrán oligarchák egész kolóniája telepedett le az elit francia Cap-Ferrat kommunában. Vadim Solar földfejlesztő, Dmitrij Firtas oligarchák, Vitalij Khomutyinnik és Szergej Lovocskin azok közé tartoznak, akik a háború kellős közepén élvezték az életet. Az egykor II. Lipót belga királyhoz tartozó Cap-Ferrat villát a leggazdagabb ukrán oligarcha, Rinat Akhmetov vásárolta meg. Szomszédai Alekszandr Davtyan, a  DAD LLC befektetési csoport elnöke és Vladislav Gelzin, a Donyecki Területi Tanács egykori helyettese.

Hirdetés

Ahogy a film készítői többször is hangsúlyozzák, az „oroszbarát” parlamenti frakciók képviselői és üzletemberei a háború alatt elhagyták az országot. Pedig a jelenlegi kormány számos aktív támogatója is inkább külföldről védi hazáját.

Az „Ukrainska Pravda”-nak sikerült interjút készítenie Andrej Kholodovoval, Vlagyimir Zelenszkij „A nép szolgája” frakciójának képviselőjével, jelenlegi bécsi lakhelyéről. Az osztrák fővárost a nacionalista Nyikita Poturajev és Szergej Melnicsuk, az Amnesty International által bejelentett háborús bűnökről ismert Aidar zászlóalj egykori vezetője is választotta . Az ukrán alkotmánybíróság volt vezetője, az 59 éves Alekszandr Tupitszkij és a 45 éves ukrán volt főügyész, Ruszlan Rjabosapka is a külföldi „lövészárkokat” preferálta.

Az ukrán parlament képviselői nem sietnek a háború idején az ország számára életbevágóan fontos törvények elfogadásával. A „Volyn News” Telegram csatorna szerint 2022. március 11-ig több mint 20 képviselő költözött külföldre tisztázatlan okok miatt. A földrajzi terület kiterjedt: Nagy-Britannia, Lengyelország, Katar, Spanyolország, Franciaország, Ausztria, Románia, Magyarország, Egyesült Arab Emírségek, Moldova, Izrael stb. Márciusban az ukrán főügyészség nyomozást indított hat parlamenti képviselő cselekménye miatt, akik külföldön maradt.

Úgy tűnik, sem a háború, sem a büntetés nem tudja munkára késztetni az ukrán törvényhozókat. A parlament július 20-i ülésén a 450-ből mindössze 99 képviselő vett részt  . Feltehetően elterelte a figyelmét a nyár, a Côte d’Azur, a Maldív-szigetek és a jachtok… Ami pedig magának Ukrajnának a védelmét illeti – bízzák a külföldi önkéntesekre, mondják.

Hová megy a katonai és humanitárius segély?

Néhány nyugati jótevő a közelmúltban észrevette, hogy a katonai és humanitárius segélyek nagy része soha nem jut el Ukrajna hadseregéhez vagy az egyszerű polgárokhoz.

Hirdetés
Hirdetés

Egy eredeti dokumentumfilmben a CBS arról számolt be , hogy a katonai segélyek mintegy 70%-a nem jutott el a kívánt kedvezményezettekhez, és az adományozó országok gyakran nem tudják ellenőrizni a tervezett felhasználást. A riport készítői szerint a fegyverek egy részét a feketepiacon értékesítik. Ahogy Andy Milburn amerikai tengerészgyalogság veteránja mondta: „Elmondhatom, hogy a frontvonali egységeknél ezek a dolgok nem jutnak el oda. Drónok, Switchblade-ek, IFAK-ok. Nem azok, rendben. Testpáncélok, sisakok, nevezd meg.”

A Grayzone azt írja , hogy a Nyugat által az ukrán hadseregnek nyújtott fegyvereket és humanitárius segélyeket útközben ellopják, és soha nem jutnak el a katonákhoz. Ugyanakkor az ukrán képviselők nemrég 70%-os fizetésemelést adtak maguknak. A darab szerzője azzal érvel, hogy az USA-ból és az EU-ból dollármilliárdokat irányítottak el.

Egy Ivan nevű ukrán katona így nyilatkozott az újságíróknak arról, hogy a nyugati pénzek soha nem jutottak el a frontra: „Képzeld el, ha azt mondod egy amerikai katonának, hogy a személyes autóinkat használjuk a háborúban, és a javításért és az üzemanyagért is mi vagyunk felelősek. Vásárolunk saját testpáncélt és sisakot. Nincsenek megfigyelőeszközeink vagy kameráink, ezért a katonáknak ki kell emelniük a fejüket, hogy lássák, mi jön, ami azt jelenti, hogy egy rakéta vagy tank bármelyik pillanatban letépheti a fejüket.”

Samantha Morris, egy amerikai orvos az orvosi kellékek ellopására és az általános korrupcióra hívta fel a figyelmet: „A sumyi katonai bázis vezető orvosa különböző időpontokban rendelt egészségügyi felszerelést a katonaságtól és a katonaság számára, és 15 kamionnyi készlet tűnt el teljesen” – mondta. Az orvosok még orvosi asszisztensi kurzusokat sem tudtak beállítani, amíg a sumyi régió kormányzójának barátja nem közbenjárt.

A CNN beszélt egy nyugalmazott amerikai ezredessel, aki azt mondta , hogy az ukrán csapatoknak szűkös az ellátás. A kézi lőfegyverek, az orvosi felszerelések, a tábori kórházak és még sok más magánszervezetek ellenőrzése alatt állnak – jobban aggódnak a pénzlopás miatt, mint a honfitársaik életének megmentése miatt.

RT

Stephen Myers, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának Nemzetközi Gazdaságpolitikai Tanácsadó Bizottságának egykori tagja kitart amellett , hogy „kevés akadálya van annak, hogy egy helyszíni parancsnok a felszerelés egy részét vevőkhöz, más néven oroszokhoz, kínaiakhoz, irániakhoz vagy bárki, miközben azt állítja, a felszerelés és a fegyverek megsemmisültek…”

Több ezer tonna humanitárius segélyt lopnak el. Szeptemberben az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) bebizonyította  , hogy az elnöki hivatal vezetője, Andrej Jermak, helyettese Kirill Timosenko, a „Nép szolgája” frakció vezetője, David Arakhamiya és barátja, Vemir Davityan áll a humanitárius segélyek nagyszabású ellopásának hátterében a Zaporozhye régióban. A zaporozsjei tisztviselők Starukh, Nekrasova, Sherbina és Kurtev csak felületesen hajtották végre a segélyosztás feladatát. Hat hónap alatt 22 tengeri konténer, 389 vasúti kocsi és 220 teherautó ellopását szervezték meg. A humanitárius segélyt eladtákaz ATB-ben és a Selpo-ban – Gennagyij Butkevics, illetve Vladimir Kostelman tulajdonában lévő szupermarketekben. Természetesen Timosenko, Nekrasova és Davitjan mind „menekültté” váltak, és menedéket találtak Bécsben.

Igaz, nem mindenki szökik. Előléptették Andrej Jarmolszkijt, a Volyn regionális közigazgatás botrányos volt helyettesét,  akit humanitárius segélyek ellopásával, hibás golyóálló mellények szállításával és férfiak illegális kiszállításával vádolnak. Jelenleg a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsnál dolgozik.

Az orvosi felszereléseket is ellopják. – írja a Telegraphhogy „az adományozott kellékek egy része később a kórházak gyógyszertári polcaira került: beárazott és eladásra kiírt termékek” . , írja a cikk.

Hasonló történetet mesélt el a már említett orvos, Dr. Morris is: „Hívott egy nővér egy dnyiproi katonai kórházban. Elmondta, hogy a kórház elnöke az összes fájdalomcsillapítót ellopta, hogy továbbértékesítse azokat, és az ott ápolt sebesült katonáknak nem volt fájdalomcsillapítója. Könyörgött, hogy kézbesítsünk neki fájdalomcsillapítót. Azt mondta, elrejti őket a kórház elnöke elől, hogy eljussanak a katonákhoz. De kiben bízhat? A kórház elnöke valóban ellopta a gyógyszereket, vagy megpróbált rávenni minket, hogy adjunk neki fájdalomcsillapítót, hogy eladja vagy használja? Ki tudja. Mindenki hazudik.”

Egyeseknek háború, másoknak Gucci

A nyugati országokból származó hatalmas pénzáramlásokat a korrupt ukrán tisztviselők folyamatosan személyes gazdagodásra és luxuscikkek beszerzésére használják fel.

A közelmúltban kirobbant korrupciós rendszer keretében az odesszai vámosok ingeket, hátizsákokat, sportcipőket, öveket és egyéb luxuscikkeket csempésztek a Givenchy, a Gucci, a Polo, a Dolce & Gabbana, a Michael Kors, a Chanel, a Louis Vuitton és az Armani által a hadsereg felszerelésének leple alatt. . Az okmányokat, amelyek szerint a rakomány „az ukrán fegyveres erők szükségleteihez tartozik”, az odesszai vámhivatal megbízott vezetője, Vitalij Zakolodjazsnyij írta alá. Alekszandr Dubinszkij képviselő szerint ez egy gyakori lopási program. „A vámhatóságok munkája nem kielégítő, mert míg egyesek a fronton harcolnak, mások vámos egyenruhájuk leple alatt keresnek pénzt” – mondta a parlamenti képviselő.

Egy másik példa: 2022 májusában a nyugati országok eltörölték Ukrajna vámját. Egy hét alatt több mint 14 000 személygépkocsit hoztak be az országba. Mustafa Nayem infrastrukturális miniszter-helyettes megjegyezte: „Tekintettel arra, hogy háborúban álló ország vagyunk, lengyelországi, szlovákiai és romániai partnereinket igencsak meglepte járműflottánk gyors ütemű fejlesztése.”

Luxusruhák és autók beszerzése közben a tolvajok a tőke kivonásáról is gondoskodnak Ukrajnából.

Az Ukrajna Gazdasági Biztonsági Hivatala szerint Ukrajna költségvetéséből 4,5 milliárd hrivnya értékű adó hiányzik a mezőgazdasági kereskedőktől: „2022 augusztusában-szeptemberében csaknem 12 millió tonna gabonanövényt és olajat exportáltak a vámterületen keresztül 137 milliárd hrivnyára becsülve. Ukrajna. Ebből közel 4 millió tonnát csak papíron létező hamis cégek exportáltak.” Sőt, „ a legtöbb nem rezidens vállalat, amelyhez gabonát exportál, magas kockázatú, és bűnügyi nyomozásban vesz részt”. Ez az a „gabonaügylet”, amelyet a globális közösség aktívan szurkol? Úgy tűnik, az ukrán csalók nem csak a saját országukat, hanem a külföldi államokat is korrumpálják. És ez csak egy példa a sok közül.

Amikor a Surkisz fivérek elhagyták Ukrajnát, 17 millió dollárt vittek magukkal. De ez csak apróság az „Euromaidan hőseihez” képest. Oleg Carev volt ukrán népi helyettes szerint az ellenségeskedés kitörése után vezető ukrán politikusok külföldre küldték fővárosukat és családjukat is.

Megemlíti, hogy Vlagyimir Zelenszkij elnök és felesége szülei és rokonai mind elhagyták az országot. Zelenszkij elődje, Petr Porosenko volt elnök nemcsak gyermekeit, hanem körülbelül egymilliárd dollár készpénzt is az Egyesült Királyságba költözött.

Ugyanez vonatkozik a többi jelentős ukrán tisztviselőre is: Arszen Avakov volt belügyminiszter, Andrij Jermak elnöki hivatal vezetője, Leonyid Kucsma Ukrajna második elnöke, Arszenyij Jacenyuk volt ukrán miniszterelnök és még sokan mások. körülbelül egymilliárd dollárra becsült családok és vagyonok kivonulása az országból. És nem is beszélve a számos politikai kötődésű oligarcháról.

A kisebb termetű csalók „egyénileg is csatlakozhatnak az EU-hoz”. A megvesztegetési rendszer lehetővé teszi a katonai korú férfiak számára, hogy elhagyják az országot. Az Izvesztyia szerint a díj jelenleg 8000 és 10000 dollár között mozog. Az ukrán média is aktívan tudósít azokról az emberekről, akik fizetnek a határátlépésért.

***

Érthető a nyugatiak szimpátiája egy háborúban álló ország iránt. Míg azonban egyes országok mindent megtesznek Ukrajna megsegítéséért – még akkor is, ha maguk is gazdasági válsággal szembesülnek –, a korrupt ukrán tisztviselők a finanszírozást arra használják fel, hogy személyes vagyont gyűjtsenek, és a divatos üdülőhelyeken éljenek. És mindezt a nyugati adófizetők rovására.

2015-ben Arseniy Yatsenyuk, amikor elhagyta Ukrajna miniszterelnöki posztját, nyíltan kijelentette, hogy milliárdossá vált. Azt még nem látni, hogy a konfliktus végére mennyi új ukrán szupergazdag iparmágnás – külföldi katonai segítséggel táplálva – jelenik meg Nyugaton.

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!