Mindenkit érintő nagy változások jönnek 2019- től
Hatalmas változások jönnek a jövő évi béren kívüli juttatásoknál – derült ki a Napi.hu HR-vezetők Országos Konferenciája 2018 elnevezésű eseményén.
A rendezvényen arról is szó volt, miként lehet elkerülni a feszültségeket a régi és új munkatársak között, illetve a Mol milyen módszerekkel tartja meg dolgozóit akkor, amikor mindenki a másik dolgozóira vadászik.
Az új adóváltozások után is van élet a cafeteria-piacon – indította előadását Hegedüs Sándor, az RSM Hungary Zrt. adóüzletágának vezetője. Jó hír, hogy a szociális hozzájárulás csökken, de az adóéket tekintve csak most értük el Németország szintjét és továbbra is van tennivaló.
Az előadásból megtudtuk, hogy 100 forint adómentes juttatás után 181,95 forint bérköltséget fizetett a munkáltató, 134,5 forintot, ha béren kívüli juttatásról volt szó és 140,71 forintot, ha egyes meghatározott juttatásokról beszélünk.
A jövő évi változásokkal kapcsolatban Hegedűs Sándor elmondta, hogy jelentősen csökkenni fognak a cafeteria-támogatás lehetőségei. A legnépszerűbb vélhetően a SZÉP-kártya marad, hiszen például a bölcsődei, óvodai szolgáltatásokra nyújtott támogatás nem mindenkit érint, ahogy az üdülési szolgáltatás és a csekély értékű ajándék sem sokakat ér el.
Érdekes viszont, hogy megmaradt az önsegélyező és egészségpénztárak által adható célzott szolgáltatások munkáltatói finanszírozása. Jó hír, hogy itt nincs felső korlát és bármely pénztártag munkavállalót lehet támogatni. Nehézséget okozhat, hogy speciális támogatási szerződést kell kötni, ami a szolgáltatást, a fizetendő összeget és a nyújtás módját, rendjét és határidejét is tartalmazza.
A munkavállalói résztulajdonosi program (MRP) is egy lehetőség a cégek számára, ezzel már több magyar cég él – mondta Hegedűs, aki szerint ennek a módnak az adózása nagyon kedvező, ám az adminisztráció igen bonyolult. Ez feltételekhez kötött, általában a jogi személy gazdasági teljesítményéhez kötik, viszont előnye, hogy igen jelentősen tudja növelni a munkavállalók hűségét. Fontos tudnivaló, hogy az előírások szerint legalább öt főt kell bevonni a programba és érdemes nagyon személyre szabni a kedvezményeket, hiszen így lehet a kívánt eredményt elérni.
Persze nemcsak ezt nyújthatják a cégek a dolgozóiknak, hanem a mobiltelefon-költség visszatérítése, a cégautó, a nem iskolaszerű, munkakör betöltéséhez kapcsolódó képzések, a munkáltatói kamatmentes hitel, a közigazgatási határon kívülről való beutazás és a munkásszálló is mind-mind adózás szempontjából kedvezményesen támogatható – sorolta a lehetőségeket Hegedűs.
Az biztos, hogy a cafeteria-rendszer kidolgozása sokkal nehezebb. Mint eddig, hiszen kevesebb rutinmegoldás áll rendelkezésre – emelte ki az RSM Hungary Zrt. adóüzletágának vezetője, aki szerint érdemes figyelembe venni többek közt a helyi sajátosságokat is.
Szerinte az is gyakori probléma, hogy az álláshirdetések nem egyértelműek: bruttó vagy nettó bér „Nagyon nem mindegy, mégis sokszor nem derül ki a hirdetésből. Amit a hr-es éppen ezért megtehet, hogy pontosabban kommunikál.”
Bauer szerint legalább ennyire fontos a belső és külső egyensúly. „Egy cég azt hirdette, hogy minden új belépő 500 euró bónuszt kap. A vége több hónapos sztrájk lett. Ez is mutatja, hogy ugyanúgy kell figyelni a belső és külső munkavállalókra is” – emelte ki a Mol Magyarország hr-igazgatója.
A szakember végül három jó tanáccsal zárta az előadását:
a karrier és tanulás már nem csak a fehér gallérosok kiváltsága; tegyünk mindent mérhetővé; illetve ne feledjük a kiválasztás szerepét.
Ide kapcsolódó probléma, hogy a mobilitás még mindig nem jellemző a magyar munkavállalóra. Ezt nehezítik a budapesti ingatlanárak is – ebben az esetben a munkaadó támogatással segíthetne.
Forrás: napi.hu