Kultúra

Nagy ünnep a mai a magyar televíziózás történetében – nem fogja kitalálni miért!

Hirdetés

Ötven éve, kiemelt napon: 1968. április 4-én mutatták be az első színes filmet a magyar köztelevízión.

 

Az első kísérleti színes felvétel 1966-ban készült Bartók A csodálatos mandarincímű balettjéről, majd 1967-ben leforgatták az első színes tévéfilmet is, méghozzá Fekete István A koppányi aga testamentuma című regényéből.

A jó alapanyagból a kiváló rendező, Zsurzs Éva írt hasonlóan eltalált forgatókönyvet, amelyet aztán ő maga is vitt filmre. A főbb szerepeket Bessenyei Ferenc, Tolnay Klári, Szirtes Ádám, Benkő Gyula, Bodrogi Gyula és Benkő Péter játszották, de a mellékszerepekben is olyan színészek tűntek fel, mint Pécsi Ildikó, Szirtes Ági vagy Csákányi László.

A bemutatót kiemelt napra, 1968. április 4-ére időzítették, ám ekkor kevesen láthatták a színes adást, hiszen a vételre még csak néhány száz, a kiváltságosoknak és szakmabelieknek kiosztott készülék volt alkalmas.Ekkor azonban már zajlott az Orion gyárban az első hazai színes készülékek gyártásának előkészítése, így a következő években felgyorsultak a folyamatok: 1969 márciusától beindultak a rendszeres kísérleti adások, 1969. április 5-én megvolt az első színes élő adás is, majd a következő évben sor került az első élő, színes helyszíni közvetítésre is – micsoda meglepetés, az április 4-i díszszemléről.

Hirdetés

1971-ben aztán elindult a televízió második csatornája is, amelyen már heti két-három alkalommal mentek színes műsorok, a következő évtizedben pedig a színes adások aránya már meghaladta az 50 százalékot.

Forrás: 24.hu

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!