Európa

Napi Zelenszkij: „minden EU-tagállamnak határidőt kell szabnia”

Hirdetés

Az Európai Unió vessen ki mielőbb szankciókat az összes orosz bankra és az orosz kőolajra, egyben szabjon határidőt az orosz gázimport megszüntetésére – követelte Volodimir Zelenszkij ukrajnai  elnök kedden a litván parlamenthez intézett videoüzenetében.

„Nem várhatunk. Erőteljes döntésekre van szükség, és az EU-nak most kell meghoznia őket. Szankcionálniuk kell az olajat és az összes orosz bankot. Minden uniós tagállamnak határidőt kell szabnia arra, hogy mikor utasítja vissza vagy korlátozza az orosz energiaforrásokat, például a gázt” – hangoztatta az ukrán elnök. Hozzátette: „csupán ezt követően fogja megérteni az orosz kormány, hogy békére kell törekednie, különben a háború katasztrófába fordul számukra”.

Az uniós tagállamok között nincs megállapodás az orosz kőolaj és földgáz importjának leállításáról. Az Európai Unió eddig 5 szankciós csomagot fogadott el Oroszországgal szemben Ukrajna megtámadása óta. A legutóbbi a többi között az orosz szén importját is érinti.

Zelenszkij most a litván képviselőkhöz intézett beszédében azt mondta, hogy az orosz katonák mindenhol úgy viselkedtek, mint a Kijev melletti Bucsában, ahol az orosz csapatok visszavonulása után több száz civil holtteste került elő. Moszkva szerint megrendezett provokációról van szó, az orosz csapatok nem követtek el bűncselekményeket. Az ukrán államfő azt is mondta, hogy Oroszország több százezer embert deportált a megszállt ukrán területekről „szűrőtáborokba”.

Szijjártó állítja: nem fogják megszavazni a kőolaj és földgáz importjára vonatkozó korlátozásokat A kormány hozzájárult, hogy az Európai Unió újabb 500 millió euróval támogassa az ukrán hadsereg megerősítését, azonban Magyarország továbbra sem fog fegyvereket szállítani Ukrajnának – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Csehországban. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a közép-európai országok (Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia) úgynevezett C5 formátumának külügyminiszteri tanácskozásán vett részt. Szijjártó Péter az ülést lezáró sajtótájékoztatón ismét leszögezte, hogy Magyarország kiáll Ukrajna szuverenitása mellett. Hozzátette, hogy mintegy 600 ezer menekült érkezett eddig hazánkba a szomszédos országból, akiknek a hatóságok ellátást, szállást, illetve szükség esetén munkát és oktatást biztosítanak, miközben a kormány a valaha volt legnagyobb humanitárius segélyakcióját hajtja végre.

Hirdetés

„Mindezt annak ellenére tesszük, hogy az Európai Unió tisztán politikai okokból visszatart forrásokat Magyarországtól” – fogalmazott. Szijjártó Péter rámutatott, hogy a kormány mind az öt eddigi szankciós csomagot támogatta, azonban Magyarország energiabiztonsága „vörös vonalat” jelent, így nem fogják megszavazni az orosz kőolaj- és földgáz importjára vonatkozó esetleges korlátozásokat.

„Az energiaellátás nem filozófiai, hanem fizikai kérdés. Sokat dolgoztunk a múltban is a diverzifikáción, és így fogunk tenni a jövőben is, de addig is garantálni kell a biztonságos ellátást” – hangsúlyozta. A miniszter emellett aláhúzta, hogy a kormányzó pártok az április 3-i választáson rekordtámogatást kaptak, a magyar emberek szerinte ezzel világosan kinyilvánították az akaratukat, hogy békében és biztonságban akarnak élni, s azt akarják, hogy Magyarország maradjon ki a szomszédban zajló háborúból.

„A kormánynak az a kötelessége, hogy érvényt szerezzen a népakaratnak” – emelte ki, hozzátéve, hogy ennek megfelelően továbbra sem fognak fegyvereket szállítani Ukrajnának, és nem engedik át az ország területén a halált okozó fegyvereket. „Értjük, hogy más országok másként döntenek, mi ezt tiszteletben tartjuk, nem is kommentáljuk, de elvárjuk, hogy a mi döntésünket is tartsák tiszteletben” – mondta.

A találkozón Szijjártó Péter mellett Alexander Schallenberg osztrák, Jan Lipavsky cseh, Ivan Korcok szlovák és Anze Logar szlovén külügyminiszter vett részt.

MTI

Hirdetés

 

 

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!