NATO-főtitkár: Kemény tél jön, Európa megfizeti az Ukrajnának nyújtott támogatások árát
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a ZDF-nek adott keddi interjújában kijelentette, hogy továbbra is szükséges segítséget nyújtani Ukrajnának, ugyanakkor elismerte, hogy ez nehéz lesz, és hogy Európa meg fogja fizetni az árát a Kijevnek nyújtott támogatásnak.
“Azt látjuk, hogy a NATO európai szövetségesei, Németország, Kanada, az Egyesült Államok és a világ számos más országa példátlan támogatást nyújt. Ma részt vettem [az ukrán] elnök [Volodimir] Zelenszkij krími platformjának [fórumán] – és az ott jelen lévő összes vezető által küldött üzenet egyértelmű volt: Ukrajna mögött állunk, és támogatni fogjuk, amíg szükséges. Ez az üzenet a NATO-szövetségesek részéről” – mondta Stoltenberg a német tévécsatornának.
Ugyanakkor elmondta, hogy nem könnyű katonai segítséget nyújtani Kijevnek. “Nem mondom, hogy könnyű. Kemény munkát igényel. Elkötelezett vagyok, hogy a szövetség többi európai és észak-amerikai vezetőjével együttműködve biztosítsuk a további támogatást” – idézte a ZDF a NATO-főtitkárt. Rámutatott Németország jelentős hozzájárulására, és azt mondta, remélhetőleg a német kormány még többet fog tenni.
STOLTENBERG ARRA IS FIGYELMEZTETETT, HOGY A KÖVETKEZŐ TÉL KEMÉNY LESZ. “MEGFIZETJÜK AZ UKRAJNÁNAK NYÚJTOTT TÁMOGATÁSUNK ÁRÁT A SZANKCIÓK MIATT, ÉS TERMÉSZETESEN AZÉRT, HOGY OROSZORSZÁG AZ ENERGIÁT FEGYVERKÉNT HASZNÁLJA” – MONDTA AZ INTERJÚBAN.
“De meg kell értenünk, hogy a támogatásunknak nincs alternatívája”.
A NATO-vezér sürgette a Nyugatot, hogy “maximalizálják a háború Ukrajna szempontjából elfogadható kimenetelének valószínűségét”.
“A LEGJOBB, AMIT TEHETÜNK, HOGY KATONAI, PÉNZÜGYI, HUMANITÁRIUS ÉS GAZDASÁGI TÁMOGATÁST NYÚJTUNK UKRAJNÁNAK” – HANGSÚLYOZTA.
Ukrajna támogatása évekig is eltarthat, de ennek következményei lesznek – figyelmeztetett Stoltenberg – “nemcsak a katonai szférában, hanem az iparra nézve is. Növelni kell a termelést” – mondta.
“NATO-ként két szerepünk van: támogatnunk kell Ukrajnát, egy közeli partnert. A másik feladatunk, hogy biztosítsuk”, hogy nem kerül sor eszkalációra – figyelmeztetett, utalva az 1949-ben aláírt washingtoni szerződés 5. cikkére, amely kollektív választ ír elő a szövetség minden egyes tagja elleni fegyveres támadásra.
orosz hírek