Európa

Oroszország a legősibb fegyveréhez nyúl a győzelem reményében?

Hirdetés

A hideg telek segítettek Moszkvának legyőzni Napóleont és Hitlert is. Vlagyimir Putyin elnök abban reménykedhet, hogy az egekbe szökő energiaárak és az esetleges téli hiány meggyőzi Ukrajna szövetségeseit arról, hogy Kijevet tárgyalásokra kényszerítse, Oroszország feltételei szerint – írta a Reuters.

A Kreml politikáját jól ismerő orosz források szerint a kivárás az egyetlen út, amely jelenleg Moszkva szerint olyan békemegállapodáshoz vezethet, amely számára kedvező. Kijev ugyanis azt mondja, hogy addig nem tárgyal, amíg Oroszország nem hagyja el egész Ukrajnát, hovatovább a 2014-ben elfoglalt Krím félszigetre is igényt tart.

Van időnk, tudunk várni. Nehéz tél lesz az európaiak számára. Tiltakozásokat, zavargásokat már most is láthatunk. Néhány európai vezető talán meggondolja magát, hogy továbbra is támogassa-e Ukrajnát, és úgy dönt, itt az ideje az egyezségnek – mondta az egyik, az orosz vezetéshez közel álló forrás.

Egy másik, Kremlhez közeli forrás szerint Moszkva már most is érzékeli az európai egység megingását, és arra számít, hogy ez a folyamat a téli nehézségek közepette felgyorsul, szétzilálódik.

Megváltoznak a feltételek, ha a háború elhúzódik őszig és télig. Tehát van remény arra, hogy az ukránok békét fognak kérni- mondta a forrás.

Hirdetés

A Kreml, amely tagadja, hogy Oroszország politikai fegyverként használja az energiát, nem reagált azonnal a megkeresésre. Ennek ellenére arra utaló jeleket láthattunk a közelmúltban, hogy Moszkva még az ukrán atomerőművet is lekapcsolná a hálózatról, hogy nehezítse az ukránok helyzetét.

Ukrajna és leghűségesebb nyugati támogatói azt mondják, nem tervezik, hogy megváltoztatnák a véleményüket. Amerikai tisztviselők is jelezték, hogy egyelőre nem látják jelét annak, hogy az Ukrajna iránti támogatás meginogna nyugaton.

Az EU a kezdetektől fogva önökkel van ebben a küzdelemben. És ott is leszünk, amíg csak szükséges– tweetelte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az ukránoknak nemzeti ünnepük alkalmából.

 

Az amerikai és más nyugati katonai segélyek, a kiképzési és az különböző hírszerzési támogatásokkal az ukránok egyre nagyobb sikereket érnek el a fronton. Többek között a fontos orosz célpontok elleni sikeres csapások sorozatával a háta mögött Kijev úgy gondolja, hogy van esélye megváltoztatni a háború alakulását, ráadásul ezek a sikerek pozitív kihatással vannak a harcoló ukrán alakulatok moráljára.

Hirdetés
Hirdetés

Ahhoz, hogy az Oroszországgal való tárgyalások lehetővé váljanak, meg kell változtatni a fronton a status quo-t az ukrán fegyveres erők javára. Mindenképp szükséges, hogy az orosz hadsereg jelentős taktikai vereségeket szenvedjen- mondta a Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök egyik tanácsadója.

Az ukrán erők a háború első hat hónapjában meghiúsították a főváros, Kijev és a második város, Harkiv elfoglalására irányuló orosz kísérleteket, rendszeres csapásokat mértek az orosz utánpótlási vonalakra, és elsüllyesztették a Moszkvát, Oroszország fekete-tengeri flottájának zászlóshajóját, valamint jelentős károkat okoztak a Krím-félszigeten egy orosz légibázison is.

Kijev beszélt egy nagyszabású ellentámadásról is, amelynek célja a déli területek visszafoglalása lenne. A jelenlegi patthelyzet során azonban Európában az energiaárak soha nem látott magasságba emelkedtek. Az Európai Unió Oroszországra kivetett szankcióival betiltotta az orosz szénimportot és részleges tilalmat rendelt el az orosz nyersolajimportra. Oroszország pedig válaszul jelentősen csökkentette az Európába irányuló gázexportot.

Az európai kormányok igyekeztek az idei télre az alternatív szállítások keresésével és energiatakarékossági intézkedések keresztülvitelével növelni az energiahiánnyal szembeni ellenálló képességüket, de kevés energetikai szakember hisz abban, hogy képesek lesznek fedezni minden szükségletüket a tél beállta előtt.

 

Portfolio

 

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!