Itthon

Szörnyű állapotban a magyar utak – sok helyen életveszélyes!

Hirdetés

Hívhatjuk úthibáknak, gödröknek, de legtöbben csak kátyúkként ismerik őket, melyek már az M1-es autópályán is felütötték fejüket és ezért már szinte mindenhol ki van téve a 80-100 KM/h-s sebességkorlátozás.  Akadt, aki megszámolta: több mint 160 kátyú van Budapest és Győr között.

Az M1-es autópálya legrégebbi szakaszát az 1960-as évek végén építették és legutoljára az 1990-es évek elején újították fel, azóta tulajdonképpen nem nyúltak hozzá, csak tűzoltás gyanánt kátyúzták az időjárás által kikezdett aszfaltburkolatot, ami azért meg is látszik, hiszen életveszélyes gödrökön kell, hogy áthajtson az ember, míg beér Budapestre.

De nem csak az M1-esen jelentenek problémát a futómű-gyilkos gödrök. A Magyar Közút Zrt. országosan 32 ezer kilométer utat kezel, aminek az átlagéletkora több mint 20-25 év és ezen útszakaszok csak 15%-a százaléka megfelelő, 35%-a még kátyúzható és több mint 50%-a teljes felújítást igényel.

A legtöbb rossz minőségű út a Dunától keletre található. Békés, Jász, Nógrád, illetve Borsod megyében.

A XV. kerület magasan vezet a rossz minőségű utak versenyében Budapesten. Mivel azonban ezek az utak már nem a Magyar Közúthoz, hanem a BKK Közút Zrt.-hez és az illetékes önkormányzatokhoz tartoznak, ezért a kerületi hivatalhoz fordult a Heti Napló stábja, ahol jött is az egyszerű magyarázat: a kerületnek nincs rá pénze, a főváros pedig a nem hozzátartozó utakat nem újítja fel.

Hirdetés

2017-ben a Magyar Közúthoz és a budapesti utakat fenntartó Budapest Közúthoz összesen több mint 500 kárbejelentés érkezett, és az esetek felénél ki is fizették a jogosnak ítélt kártérítést, ami több 10 millió forintot jelentett, de mint mondták, hiába az útadó és a folyamatos karbantartás, kátyúk mindig is voltak, vannak, és lesznek.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. közleményben tudatta, hogy március 12-től több szakaszban kezdetét veszi az M1-es autópálya felújítása. A tervek szerint a pálya bicskei szakaszán, Hegyeshalom irányába, a 46-os és a 60-as kilométer szelvények között indulhatnak el először a nagyfelületű burkolatjavítások. Ezzel párhuzamosan pedig a Budapest felé vezető oldalon 2018. március 19-től március 22-ig a 68-69-es kilométerszelvények között kezdődnek fix terelés mellett munkálatok. A felújítás ezt követően március 23-án folytatódik a 68-as kilométerszelvénytől a 105-ös kilométerszelvényig hétköznaponként 7 és 19 óra között. Továbbá a Hegyeshalom felé vezető oldalon 2,5 kilométeres szakaszon Biatorbágy térségében, illetve 11,75 kilométeres szakaszon, a Herceghalom–Bicske vonalon sávfelújítás lesz, amely előreláthatóan 4-5 hónapot vesz igénybe.

atv.hu

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!