Európa

Több NATO-tagállam tervezi csapatai Ukrajnába vezénylését

Hirdetés

A New York Times értesülései szerint a NATO-n belül több amerikai szövetséges „egyre közelebb kerül” ahhoz, hogy katonákat küldjön Ukrajnába a fegyveres erők kiképzésére. Néhány amerikai katonai vállalkozó már a helyszínen van, hogy az Egyesült Államok által szállított fegyverrendszereket javítsa.

Az amerikai lap szerint a kijevi kormány a csapathiány miatt arra kérte az Egyesült Államokat és a NATO-t, hogy „segítsenek 150 000 újonc kiképzésében” Ukrajnán belül, hogy gyorsabban a frontra küldhessék őket.

A lépés „egy korábbi vörös vonal újabb elmosódását jelentené”, és az USA-t és az EU-t „közvetlenebbül vonhatja be a háborúba” – jegyezte meg a Times. Bár a Fehér Ház nyilvánosan ellenezte a kiképzők küldését, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szerint ez elkerülhetetlen lesz.

Idővel, idővel eljutunk oda” – mondta Charles Q. Brown Jr. tábornok csütörtökön újságíróknak, miközben Brüsszelbe utazott.

A NATO kiképzők Ukrajnába küldésének egyik problémája az lenne, hogy az amúgy is szűkös légvédelmet el kellene helyezni a harctérről, hogy megvédjék azokat az orosz légi és rakétacsapásoktól – jegyezte meg a Times. A lap szerint az Egyesült Államoknak kötelessége lenne megvédeni az Ukrajnán belül tartózkodó NATO-kiképzőket a támadástól, „potenciálisan belerángatva Amerikát a háborúba”.

Hirdetés

Emmanuel Macron francia elnök még februárban vetette fel először a NATO-csapatok Ukrajnába küldésének kérdését, mint olyan ötletet, amelyet nem szabad kizárni. Észtország és Litvánia azóta támogatását fejezte ki akár kiképzők, akár támogató csapatok küldése mellett, hogy az ukrán katonákat felszabadítsák a harci feladatokra.

A Fehér Ház „hajthatatlan” abban, hogy nem fog amerikai csapatokat – beleértve az kiképzőket is – Ukrajnába vezényelni, és sürgette a NATO-szövetségeseket, hogy szintén ne tegyék ezt – mondta a Timesnak a Fehér Ház egy névtelenül nyilatkozó tisztviselője.

Eközben Nagy-Britannia, Franciaország és Németország egy olyan terven dolgozik, hogy vállalkozókat küldjenek a fegyverek karbantartására a harci övezetbe – derült ki az amerikai lap értesüléseiből. Bár az Egyesült Államok megtiltotta, hogy védelmi vállalkozók Ukrajnába menjenek, „egy kis számú vállalkozót már beengedtek a külügyminisztérium felhatalmazása alapján, hogy bizonyos fegyverrendszereken, például a Patriot légvédelmi rendszereken dolgozzanak” – jegyezte meg a Times.

Az amerikai kiképzők korábban a nyugat-ukrajnai Javorovban egy NATO-kiképzési programban vettek részt, de 2022 elején kivonták őket. Oroszország azóta többször is rakétákkal támadta a létesítményt.

A NATO több tízezer ukrán katonát képzett ki Németországban, Lengyelországban, Nagy-Britanniában és máshol. A nyugati taktika azonban a 2023 nyári offenzíva során kevésnek bizonyult. A The Times úgy jellemezte az ukrán harcteret, hogy „sokkal másabb és intenzívebb, mint amin az amerikai erők az elmúlt években harcoltak”.

Hirdetés

Név nélkül nyilatkozó amerikai katonai tisztviselők szerint az Ukrajnán belüli kiképzés lehetővé tenné az amerikai kiképzők számára, hogy „gyorsabban gyűjtsenek információkat az ukrán frontvonalakon zajló újításokról, ami potenciálisan lehetővé tenné számukra, hogy kiigazítsák a kiképzésüket”.

A hét elején Grant Shapps brit védelmi miniszter azt mondta, hogy a kiképzés „közelebb vitelének” Ukrajnához lenne értelme, de hozzátette, hogy London nem akar brit csapatokat küldeni a terepre.

OROSZ HÍREK

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!