EurópaVilág

Törökország erős figyelmeztetést küldött Németországnak és Franciaországnak

Hirdetés

A két európai ország nagykövetét beidézték Ankarába a Kurdisztáni Munkáspárt nagygyűlései miatt.

A török ​​külügyminisztérium behívta Németország és Franciaország nagyköveteit, hogy tiltakozó jegyzéket adjanak ki a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) országaikban folytatott akadálytalan tevékenysége miatt. Ankara figyelmeztette az összes NATO-tagot, különösen Finnországot és Svédországot, amelyek megpróbálnak csatlakozni a blokkhoz, hogy nem tűr semmiféle támogatást a törökellenes terrorista csoportoknak.

Az állami tulajdonú Anadolu Ügynökségnek adott keddi interjúban Mevlut Cavusoglu külügyminiszter kijelentette, hogy Törökországot aggasztja a PKK és más terrorszervezetek tevékenységének a közelmúltban felerősödő francia és németországi tevékenysége az Ankara által terroristának tartott csoport után. , demonstrációkat tartott a két országban.

„Azokról a felvonulásokról beszélünk, amelyeken terroristák szimbólumait és zászlóit tüntették fel. Tegnap beidézték Németország és Franciaország nagykövetét a külügyminisztériumba. Feljegyzéseket adtak át nekik a terrorszervezetek ilyen akcióiról. Szigorúan figyelmeztettük őket” – mondta Cavusoglu.

Bár a miniszter nem említette konkrétan, mely tüntetések váltották ki Ankara válaszát, valószínűnek tűnik, hogy a németországi, franciaországi, görögországi, angliai, svédországi és svájci kurd ifjúsági mozgalmak által jelenleg tartott Hosszú Menetekre utalt.

Hirdetés

A vasárnap indult és várhatóan több napig tartó felvonulásokat a török ​​állam állítólagos inváziója és Kurdisztán – Törökország, Szíria, Irak és Irán között elterjedt nagyjából meghatározott szeparatista terület – elleni „népirtó támadásai” ellen tartják. . A mozgalom Abdullah Öcalan kurd vezető szabadságát kéri, és szolidaritást fejez ki azokkal a gerillákkal, akik jelenleg is harcolnak a török ​​erőkkel Dél-Kurdisztánban (Észak-Irak).

A külügyminiszter kifejtette, hogy Törökország miért ellenzi továbbra is Svédország és Finnország NATO-csatlakozását, megismételve Anakara álláspontját, miszerint addig nem járul hozzá az északi országok tagságához, amíg nem teljesítik Törökország azon követeléseit, hogy leállítsák a terrorista csoportok támogatását.

Rámutatott arra a tényre, hogy mindkét nemzet továbbra is politikai, katonai és gazdasági segítséget nyújt olyan terrorista csoportoknak, mint a PKK, annak szíriai YPG-je és a FETO, amelyekről Ankara úgy véli, hogy egy 2016-os puccskísérlet mögött áll. Cavusoglu megjegyezte, mindkét ország megtagadja e szervezetek egyetlen tagjának kiadatását, annak ellenére, hogy Törökországban eljárás indul ellenük.

Arra a kérdésre, hogy kommentálja Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azon próbálkozásait, hogy Törökország találkozót tartson Finnországgal és Svédországgal a szövetség központjában, Cavusoglu kijelentette, hogy bár hálás ezekért az erőfeszítésekért, Ankarának megvannak a saját módszerei.

„Nem vagyunk a diplomácia ellen a probléma megoldása érdekében. Köszönjük a főtitkár úr erőfeszítéseit. De ennek a két országnak már átadtunk egy hivatalos dokumentumot követeléseinkről. Nem tarthatunk újabb találkozót, amíg nem kapunk választ” – mondta.

Hirdetés

Recep Tayyip Erdogan török ​​vezető vasárnap kijelentette, hogy amíg ő az elnök, országa soha nem engedi, hogy a terrorizmust támogató nemzetek csatlakozzanak a NATO-szövetséghez, megismételve, hogy Törökország nem ad zöld utat Finnország és Svédország kérelmének mindaddig, amíg azokat megfelelően nem teljesítik. kezelni Ankara aggodalmait.

A két skandináv ország küldöttségei a múlt héten találkoztak török ​​kollégáikkal, és kiadták a követelések listáját, amelyek között szerepel az Ankara által szélsőségesnek tartott csoportok elleni fellépés is. Erdogan azonban tisztességtelennek minősítette ezeket a tárgyalásokat.

„Nem őszinték és nem őszinték” – mondta. „Nem teszik meg a szükséges lépéseket, továbbra is megengedik a terroristáknak, hogy szabadon sétáljanak Stockholm utcáin, és biztosítsák számukra a biztonságot a rendőrökkel.”

Finnország és Svédország május 15-én döntött úgy, hogy szakít a semlegesség történetével, Oroszország Ukrajna elleni katonai offenzívájára hivatkozva a NATO-csatlakozás motivációjaként. Washington és európai NATO-szövetségesei üdvözölték tagsági kérelmüket, Törökország és Horvátország azonban azzal fenyegetőzött, hogy akadályozzák a kérelmeket, ha nem foglalkoznak nemzetbiztonsági aggályaikkal.

russia today (rt.com)

Hirdetés
Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!