Világ

Történelmi beismerés: Amerika megszegte Oroszországnak tett ígéretét

Hirdetés

Történelmi beismerést tett George W. Bush volt amerikai elnök: megvallotta, hogy az Egyesült Államok 1989-ben valóban megígérte a Szovjetuniónak, hogy a NATO nem fog Keletre terjeszkedni, azaz nem vonják be a katonai tömbbe a volt szocialista országokat – jelentette a Magyar Békekör tudósítója.

Két orosz komikussal folytatott telefonbeszélgetésén George W. Bush tudatta, hogy az ígéretet elnökapja, George Bush jelenlétében James Baker külügyminiszter tette Mihail Gorbacsovnak az 1989. december 2-3 között tartott máltai tanácskozáson. A volt amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetésről készült dokumentumot az orosz Znányje (Tudás) társaság által szervezett New Horizons oktatási konferencián mutatták be csütörtökön. A Vovan és Lexus becenéven ismert két orosz komikus George W. Bushsal folytatott beszélgetésén megkérdezte a volt amerikai elnöktől, az apja vezette kormány külügyminisztere, James Baker valóban megfogadta-e Gorbacsovnak, hogy a NATO nem terjeszkedik Keletre, mire Bush így válaszolt: „Valóban így van”.

Az Egyesült Államok néhány évig tartotta magát ígéretéhez, majd 1997-től egymás után integrálta a NATO-ba a volt szocialista országokat, köztük Magyarországot. Amikor a Szovjetunió jogutódja, Oroszország számon kérte a szóbeli megállapodás megszegését, azt a választ kapta, hogy ilyen megállapodás nem született. Az elmúlt egy-két évben ugyan napvilágra kerültek addig titkosított feljegyzések a máltai találkozóról és vele összefüggő diplomáciai tanácskozásokról, melyek bizonyították, hogy valóban elhangzott ilyen ígéret, de a tényt most először erősítették meg legfelső amerikai szinten. Bush vallomással felérő nyilatkozata arra enged következtetni, hogy nem csak Ukrajna tervezett NATO-csatlakozása állt ellentétben a máltai „uri megállapodással”, gentlemen agreementtel, hanem kilenc volt szocialista ország NATO-ba történt tényleges bevonása is. 1997 után 14 volt szocialista, köztük több feldarabolódott országot vontak be a nyugati katonai szövetségbe – emlékeztetett a tényekre a Békekör tudósítója.

A volt amerikai elnök beismerése, ha közvetve és akaratlanul is, jogalapot nyújt azoknak a biztonsági követeléseknek a teljesítéséhez, amelyeket Oroszország 2021. december 15-én terjesztett az amerikai kormány elé. Ebben többek között azt követelte, hogy Ukrajna NATO-ba történő felvétele egyszer s mindenkorra kerüljön le a napirendről, a NATO vessen véget keleti terjeszkedésének, a tömbhöz 1997-ben csatlakozott országokból vonják ki a NATO erőket, fegyverzetet és infrastruktúrát, összességében a NATO vonuljon vissza 1997 előtti határai mögé. Oroszország jelezte, hogy ha a Nyugat törvényes biztonsági garanciákat nyújt neki, a maga részéről kész hasonló garanciákat nyújtani a Nyugatnak. Ennek érdekében összeurópai biztonsági és együttműködési rendszert javasolt. Moszkva, Grusko külügyminiszter-helyettes révén 2021. december 19-én azt is jelezte, hogy ha az Egyesült Államok és NATO szövetségesei nem tennének eleget jogos biztonsági igényének, műszaki-katonai eszközökhöz folyamodna.

Az ukrajnai katonai intervenció az után vette kezdetét, hogy Washington, két hónapig folytatott minden orosz diplomáciai erőfeszítés ellenére, kivétel nélkül visszautasította az orosz követeléseket, a kijevi rezsim pedig tovább bombázta a szakadár donyecki és luhánszki köztársaságot, ahol 13 ezer oroszt mészároltak le 2014-2022 között, mert nem volt hajlandó alávetni magát az új ukrán hatalomnak.

Hirdetés

George W. Bush nyilatkozatát a Rutube V&L Showjában teszik közzé epizódszerűen.+++

Magyar Békekör

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!