Történelmi fordulat állt be a franciáknál
Franciaországban 2025-ben, először a második világháború vége óta, több halálesetet regisztráltak, mint születést, s ezzel az ország a demográfiai trendet illetően csatlakozott európai szomszédaihoz – derült ki a kedden ismertetett statisztikai adatokból.
Bár a népesség 2026. január 1-jén 0,25 százalékkal, 69,1 millióra nőtt az előző évhez képest, 1944 óta először a növekedés kizárólag a migrációs egyenleghez kapcsolódik, ami a területre tartósan belépő és kilépő emberek számának különbségét jelenti: a becslések szerint ez 176 ezer fő – közölte a Nemzeti Statisztikai és Gazdasági Tanulmányok Intézete (Insee).
A természetes szaporulat, amely a születések és halálozások különbségének felel meg, negatívvá vált: mínusz hatezer fő lett, miután a születések száma csökkent, a halálozásoké pedig nőtt.
Franciaország az utolsó nagy EU-tagállam, amely ezáltal negatívba fordult. Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat által összeállított adatok szerint az Európai Unió (2020-ig az Egyesült Királyságot is beleértve) természetes népességgyarapodása már 2015-ben negatív lett. 2020 óta az Európai Unió 27 tagállamában a halálozások száma minden évben több mint egymillióval meghaladta a születések számát. Németországban az 1990-es újraegyesítés óta mindig kevesebb születés volt, mint halálozás, míg az olasz természetes szaporulat 1993-ban, a lengyel 2013-ban, a spanyol pedig 2015-ben fordult negatívba – állapította meg az Eurostat, amely szerint 2024-ben Franciaországon kívül csak öt ország mutatott még pozitív természetes népszaporulatot: Írország, Svédország, Ciprus, Luxemburg és Málta. Dánia pedig egyensúlyban volt.
„Ami feltűnő, az az, hogy néhány év alatt mennyire csökkent a természetes szaporulat a születések gyors csökkenése miatt” – hangsúlyozta Sylvie Le Minez, az Insee demográfiai és társadalmi tanulmányok részlegének vezetője egy sajtótájékoztatón. Ez a természetes egyenleg 2015-ben még mindig plusz 200 ezer fő volt.
Infostart nyomán
